Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet pierdut de firma de curierat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet pierdut de firma de curierat

Buna ziua,

Acum mai bine de o luna am trimis un colet in strainatate, fara valoare declarata. Firma de curierat a pierdut pachetul si eu am solicitat despagubiri. Pentru despagubiri firma de curierat solicita sa mentionez punctual ce am avut in pachet si sa vin si cu facturile doveditoare. Dar eu nu mai am toate facturile. Ce pot face in aceasta situatie? Sunt obligat sa specific ce era in pachet si sa vin si cu dovezile(facturi, bonuri fiscale)? Daca nu le mai am inseamna ca nu voi primi despagubiri?

Multumesc,
Asa este. In situatia in care nu ati asigurat trimiterea si nici nu puteti proba ce ati depus in colet, este foarte putin probabil ca veti putea primi vreo despagubire