Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Garantie de participare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Garantie de participare

Pot fi descalificat daca perioada de valabilitate a garantiei de participare la licitatie constituite este mai mare decat perioada de valabilitate solicitata in fisa de date a achizitiei?

Multumesc.
in niciun caz, deoarece perioada de valabilitate a garantiei de participare trebuie sa fie cel putin egala cu perioada minima minima de valabiltate a ofertei ( art. 85 lit.b din HG 925/2006), astfel cum a fost impusa de autoritatea contractanta in fisa de data a achizitiei. Faptul ca SGB -de participare a fost constituita pt o perioada mai mare decat ce s-a solicitat nu poate constitui un motiv de descalificare.

o zi buna