Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul contributii concediu medical 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul contributii concediu medical 2011

Buna ziua

Am rugamintea sa ma ajutati putin cu calculul concediului medical si al contributiilor aferente acestuia. Am concediu medical pe perioada 03 - 31 ianuarie, dupa cum urmeaza:
- 03 - 07 ianuarie initial, cod 06
- 08 - 12 ianuarie in continuare, cod 01
- 13 - 18 ianuarie in continuare, cod 01
- 19 - 23 ianuarie initial, cod 01
- 24 - 28 ianuarie initial, cod 06
- 29 - 31 ianuarie in continuare, cod 01
Baza zilnica este 328, 14 lei (100%).
Pana aici am cazut de acord cu persoana care calculeaza salariile. de aici incolo ne contrazicem si de aceea va rog frumos sa ma ajutati cu calcul contributii angajat si angajator, ce suma din medical o plateste angajatorul si ce suma o plateste bugetul de asigurari.

Va multumesc frumos!

Buna ziua
Suma brta pt cele 21 zile concediu medical aratat mai sus este de 5988 lei din care 4020 lei suportata din fondul de salarii si 1968 lei din CAS
cum ati calculat? verau si eu modul de calcul detaliat, va rog.
din fondul de salarii nu se suporta primele 5 zile? s-a modificat si asta?
Am calculat pe vechea formula, nu stiu exact cum e anul acesta dar daca mi-ati dat media zilnica nu e diferenta. Da primele 5 zile calendaristice de pe fiecare certificat initial se suporta de firma.
Din total brut de 5988 vi se retine 20 lei somaj + 70 lei CAS(pensii) si impozit 939 lei = 4959 net
pai pe mine ma intereseaza modul de calcul valabil pe ian 2011. multumesc frumos!
Daca doriti sa mai vb , va scriu maine ca azi sunt fff ocupata.
O zi buna