Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul contributii concediu medical 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul contributii concediu medical 2011

Buna ziua

Am rugamintea sa ma ajutati putin cu calculul concediului medical si al contributiilor aferente acestuia. Am concediu medical pe perioada 03 - 31 ianuarie, dupa cum urmeaza:
- 03 - 07 ianuarie initial, cod 06
- 08 - 12 ianuarie in continuare, cod 01
- 13 - 18 ianuarie in continuare, cod 01
- 19 - 23 ianuarie initial, cod 01
- 24 - 28 ianuarie initial, cod 06
- 29 - 31 ianuarie in continuare, cod 01
Baza zilnica este 328, 14 lei (100%).
Pana aici am cazut de acord cu persoana care calculeaza salariile. de aici incolo ne contrazicem si de aceea va rog frumos sa ma ajutati cu calcul contributii angajat si angajator, ce suma din medical o plateste angajatorul si ce suma o plateste bugetul de asigurari.

Va multumesc frumos!

In sectiunea D.
Buna ziua,

ajutati-ma va rog in urmatoarea problema:
cum se calculeaza concediul medical unui nou angajat?la un nou angajat vrem sa adaugam concediu medical (urgenta cu spitalizare cod 06).
Deoarece este nou angajat (data angajarii 5 dec 2011) iar baza de calcul pentru CM se face facand media veniturilor brute pe ultimele 6 luni la adaugarea CM in aplicatie pentru respectivul angajat sistemul atribuie bazei de calcul valoarea 0. este corect?
va multumesc anticipat
Aplicatia dvs, are o problema,caci daca este vorba despre o urgenta m.ch. atunci,cf. art.70 din Norme60/32/2006,baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor art. 69.
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu contributiile sociale datorate de angajator si salariati in caz de concediu medical.

Din cate am inteles, CAS se calculeaza aplicand cota de 20.8%-25.8%-30.8% in cazul angajatorului si de 10.5% in cazul salariatului asupra salariului mediu brut pe tara x 35%. Salariul mediu brut pe tara pe 2012 fiind 2117RON. Si se datoreaza atat in primele 5 zile de concediu medical platit de angajator, cat si in continuare platit de FNUASS.

CASS nu se plateste de catre salariat, doar de catre angajator si doar pt partea suportata de acesta.

Somajul se plateste doar pentru partea suportata de angajator si doar de angajor, de salariat nu.

Contributia datorata in functie de clasa de risc se plateste doar pentru partea suportata de angajator deci in primele 5 zile.

Fondul de garantare si salarii este platit atat pe perioada suportata de catre angajat, cat si pe perioada suportata de FNUASS.

Contributie pentru concedii si indemnizatii se plateste doar in primele 5 zile, adica partea suportata de angajator.

Va rog sa imi ziceti daca am inteles bine sau sa ma corectati daca am inteles gresit.
buna seara!am urmatoarea situatie:angajat cu 4 ore,salar 360.din 16.01.2012 pana 31.01.2012 in concediul medical 85%.deci 36 ore lucrate si 48 concediu medical
zile baza de calcul 128
venit baza 2160
media zilnica 16.88.
ce contributii trebuie sa plateasca societatea?
multumesc!