Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare obligatorie locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare obligatorie locuinta

Buna seara! Intrebarea mea este : daca am asigurare facultativa (de vreo 3 ani ) la apartamentul pe care il detin trebuie sa fac si asigurarea obligatorie (de 20 euro, am intteles de le televizor)? Multumesc!
Nu mai trebuie alta asigurare
M-a sunat azi agentul de asigurari de la firma la care mi-am asigurat casa si mi-a spus ca trebuie sa fac si asigurarea obligatorie, pe langa cea facultativa(pe care o am de cativa ani si pe care am platit-o integral si pentru anul 2011) ... nu mai inteleg... Mi-a zis ca daca nu imi fac si asigurarea obligatorie, daca se intampla ceva cu locuinta(inundatie, cutremur, etc, statul ma poate amenda pentru ca nu mi-am facut asigurarea obligatorie)... Va rog ajutati-ma sa inteleg cum stau lucrurile pt ca sunt cam debusolata. Am citit in forum si am gasit si faptul ca firma la care am eu asigurare nu este printre firmele de asigurare agreate de stat pt incheierea asigurarii obligatorii [EDITAT]... Oare asta sa fie problema din cauza careia sa trebuiasca sa fac si asigurarea obligatorie? Multumesc!
ContSters20980, utilizator
Tot ce trebuie sa verificati este daca sigurarea care o aveti acopera cele trei riscuri care trebuie asigurate obligatoriu: inundatie, cutremur si alunecari de teren. Daca in polita dumneavoastra sunt specificate acestea 3 atunci nu mai e nevoie de alta asigurare.
nu mai trebuie.asigurarea obligatorie se include,acum,in cea facultativa
Nu este necesara acea asigurare obligatorie, atata vreme cat deja detineti o asigurare... Agentul acela de asigurari vrea sa-si mareasca veniturile functie de cate polite de asigurare incheie. Sa citeasca legea si acolo va vedea clar ca detinatorul unei polite de asigurare, nu mai este obligat sa incheie o alta polita!