Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajul prin mediator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajul prin mediator

Care e diferenta de pret intre a face partajul prin mediator si prin instanta?Taxa de timbru se mai plateste? dar expertii care evalueaza bunurile?

Multumesc:O
Diferenta e mare atat ca durata cat si ca pret.Bunurile daca vreti le puteti evalua de experti platiti de dv,totul e mai simplu dar sa va intelegeti dinainte intre dv copartajantii. Succes
Nu e obligatoriu sa angajezi experti?
Taxa de timbru mai trebuie platita?

Multumesc
Partajul prin mediator nu are nevoie de o expertiza valorica,partile de comun acord isi impart bunurile ,mediatorul doar intocmeste procesul verbal cu bunurile impartite de parti.Se plateste doar contractul mediatorului. Costurile sunt foarte mici comparativ prin instanta unde tb.timbrat la valoare care este stabilita de instanta prin evaluator.In cazul in care ati facut actiunea de partaj prin instanta si ati timbrat,la primul termen puteti sa cereti partaj prin mediere si primiti timbrajul inapoi.Va recomand medierea tinand cont de timp si bani.
Multumesc foarte mult pentru explicatie.