avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie bunuri imobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie bunuri imobile

sunt vaduva si am doi copii casatoriti
as dori sa donez bunuri imobile unuia dintre copii, fara ca acest act sa fie atacat mai tarziu de celalalt copil, sau de sotul celui caruia ii donez bunurile
cum trebuie sa procedez ca proprietatea acestor bunuri sa fie pe numele unui singur copil, fara ca fratele sau sotul acestuia sa aiba vreun drept de proprietate asupra bunurilor
va multumesc
Cel mai recent răspuns: artur1971 , utilizator 08:36, 9 Februarie 2011
donatie nu puteti face pentru ca acest act poate fi combatut de celalalt copil.
Puteti in schimb sa incheiati un contract de vanzare-cumparare
va trebui sa alegeti cu cine va imparti acest imobil, ori cu fratele , ori cu sotul.
daca faceti donatie, va imparti cu fratele, daca acesta ataca actul, iar daca faceti vanzare va imparti cu sotul, la fel in cazul unui contract de intretinere.
mai exista varianta vanzarii catre copilul preferat, dar care sa cumpere cu bani donati de un tert (conteaza si acesta, sa nu aiba mostenitori rezervatari sau creditori)
OIL a scris:

sunt vaduva si am doi copii casatoriti
as dori sa donez bunuri imobile unuia dintre copii, fara ca acest act sa fie atacat mai tarziu de celalalt copil,


Daca aveti doi copii consider ca amandoi au dreptul sa beneficieze de gratularea dumneavoastra.
Eu personal mi-am ingijit parintii sotului, le-am asigurat un trai decent, am achitat cheltuieli de natura medicala- ochelari de vedere, lucrari de stomatologie, fara sa urmaresc nici un si nici sotul meu vreun castig.
Insa dupa cca 12 ani am aflat ca socrii asa au considerat de cuviinta sau mai bine sa citez "le-a facut placere" au cedat in favoarea cumnatei toate bunurile mobile si imobile.
Acum este bunica doar pentru copii fiicei nu si pentru copii nostri, la fel cum se pare ca este mama doar pentru fiica ei nu si pentru fiu.

Eu personal dezaprob astfel de operatiuni cand parintele se gandeste si pune in practica astfel de operatiuni.

va multumesc mult
trebuie sa specific faptul ca celalalt copil este de acord cu donatia catre fratele sau, dar as vrea sa ma asigur printr-un act de acest fapt (care act?), pentru a nu putea ataca aceasta mai tarziu, chiar dupa moartea mea
as vrea sa fiu sigura ca sotul copilului nu are niciun drept asupra bunurilor donate de mine - deci actul de vanzare -cumparare iese din discutie
eu am intalnit cazuri in care mama mergea la notar cu ambii copii, incheia un act de donatie in favoarea unui dintre ei, iar actul avea inserata o clauza de genul :ca celalalt copil si-a primit partea sa legala, pirn.....cadoul substantial de la nunta, un alt imobil, un teren, etc,
actul de donatie era semnat de toti trei, iar copilul care nu primea nimic prin acel cat, declara ca nu are nici o pretentie cu privire la bunul donat...............

Alte discuții în legătură

In ce masura poate fi atacat actul de donatie ccrys ccrys Buna ziua, Parintii mei vor sa imi faca mie si sotiei act de donatie pt apartament. Eu am frate care nu este interesat de acest apartament si va da o ... (vezi toată discuția)
Interpretare dispozitii art. 845 c.civ. R Lupu R Lupu Salut, Am o nelamurire cu privire la calitatea de succesibil in viziunea legiuitorului din dispozitiile art. 845 C.civ.:\"Valoarea bunurilor instrainate ... (vezi toată discuția)
Donatie irina-escu irina-escu Buna ziua Care ar fi cea mai potrivita modalitate prin care mama imi poate da un apartament? Datele sunt urmatoarele: ambii parinti traiesc si suntem 2 ... (vezi toată discuția)