Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... teme de dezbateri
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

teme de dezbateri

Voi organiza in curand un eveniment cultural si am nevoie de ajutor. Pentru a completa programul, as avea nevoie de inca 2 dicutii pe care sa le dezbatem in plen. In calitate de cititori si consumatori de cultura, ce anume v-ar interesa sa aflati despre carti?

Multumesc frumos!
sincer sa fiu, nu am inteles cred suficient de bine intrebarea"ce anume v-ar interesa despre carti?"
personal,pe mine m-ar interesa , de ex, ce autori romani au publicat carti in domeniul SF in ultimul timp.
m-ar interesa si pe mine sa particip la evenimentul cultural.puteti oferi cateva detalii?(temele abordate, locul,data,conditii participare,etc)
Domnule Avocat, va multumesc pentru intrebare. Evenimentul va fi organizat cu ocazia Zilei Mondiale a Cartii si a Dreptului de Autor, in aprilie. In mod normal ar fi pe 23, dar cum anul acesta este Pastele, atunci am grabit putin organizarea, pe 21. Evenimentul se numeste Sinectico - Intrunirea Oamenilor de Carte si va fi organizat in parteneriat cu Ministerul Culturii si Cultelor. Anul acesta are loc a doua editie. Puteti intra pe website-ul evenimentului, pentru a vedea despre ce este vorba: www.worldbookday.ro
Cat despre discutia referitoare la genul SF, mi se pare foarte interesanta, vom atinge cu siguranta si acest punct sensibil si mai putin explorat la noi.
Iata programul evenimentului. 27 aprilie, Ministerul Culturii pe Kiseleff 30:

• 10:00 Inregistrarea participanţilor, networking;
• 10:45 Deschiderea evenimentului;
o Discursul Ministrului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Domnul Kelemen Hunor
• 11:30 – Pauză de cafea;
• 12:00 Cartea, lectura şi drepturile de autor faţă în faţă cu noile tehnologii ale informaţiei Invitaţi:
Alina-Mihaela Borobeică – ORDA, Director al Direcţiei Afaceri Europene, Relaţii
Internaţionale, Legislaţie;
Cristian Florescu – ORDA, Consilier Juridic
Radu Apostoae – Director General Bookbyte Romania
Nicoleta Rahme – Biblioteca Naţională
Gabriela Beschea – Business Development Manager Prestige
Mario Demezzo – Vice-Preşedinte Grupul Editorial All
Moderator: Dan Mircea Cipariu – Preşedintele Secţiei de Poezie din cadrul Asociaţiei Scriitorilor Bucureşti

• 13:00 Pauză de prânz

• 14:00 Unde ne sunt traducătorii?
Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniolă, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Florin Bican – Coordonatorul programului de burse pentru traducători în Formare Institutul Cultural Român
Marilena Iovu – Rights Manager Grupul Editorial All
Jean Harris – Scriitoare, traducătoare
Moderator: Gelu Vlaşin – Poet, Fondator Reţeaua Literară

• 15:00 Marketing Cultural în perioada de criză
Invitaţi:
Violeta Rotărescu – Lector Doctor Universitar în Neurologie Cognitivă, Psihologie Cognitivă, şi Psihologie Economică
Mihaela Petrovan – Fondator More than Pub, Director General BookLand – târg de carte urban
Letiţia Constantin – Biblioteca Naţională
Alexandra Rusu – Redactor Sef Editura Allfa
Cristian China Birta - Blogger
Moderator: Aneta Bogdan – Managing Partner Brandient

• 16:00 Pauză de cafea;

• 16: 30 Drumul spre succes. Scriitor, caut editură.
Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniola, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Denisa Comănescu – Scriitoare, Director Editorial Humanitas Fiction
Gelu Vlaşin – Fondator Reţeaua Literară
Mihai Gălăţanu – Jurnalist
Doina Rusti – Scriitoare
Moderator: Sorin Ivan – Director General Tribuna Invăţământului

• 17:30 Concluzii – Inchiderea ediţiei