Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... succesiune;pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

succesiune;pensie alimentara

-Care sunt drepturile succesorale ale copiilor (in cazul unui imobil) in situatia in care parintele natural a decedat ? Sotul ramas in viata, a avut un mariaj de 12 ani cu parintele decedat si locuieste in imobilul dobandit de decedat dintr-o casatorie anterioara din care provin si copii mostenitori.
-In ce conditii nu se mai acorda pensie alimentara (casatorie;varsata etc.)?
Pe langa copiii din casatoria anterioara, mai exista copii rezultati din cea de-a doua casatorie?

Pensia alimentara nu se mai acorda prin ajungerea la majorat, sau daca se afla in continuarea studiilor, daca benficiarul ajunge la 25 de ani. De asemenea, daca cel care platea pensia de intretinere decedeaza, minorii beneficiaza de pensi de urmas.
Cu privire la dreptul de moştenire, în speţa dată, la moştenire au dreptul descendenţii defunctului în concurs cu soţia supravieţuitoare, astfel: soţia supravieţuitoare are dreptul la o cotă de 1/4 din masa succesorală, iar descedenţii la cota de 3/4.
Am înţeles că imobilul în care locuiesc părţile a fost bunul propriu al defunctului, nu bun comun cu soţia supravieţuitoare, acest bun fiind dobândit prin partaj în urma desfacerii unei căsătorii anterioare, astfel că nu are importanţă faptul că soţia supravieţuitoare a convieţuit cu defunctul ultimii 12 ani, aceasta nu are dreptul de proprietate asupra acestui imobil, ci eventual pe alte bunuri care au fost achiziţionate de soţi în timpul căsătoriei (bunuri mobile sau imobile), cu privire la care în masa succesorală va intra doar 50% din aceste bunuri , asupra căreia se vor aplica acele cote de 1/4 şi de 3/4 menţionate mai sus.

Despre ce pensie de întreţinere este vorba?
Defunctul presta întreţinere în favoarea copiilor săi minori? Dacă da, această obligaţie, personală, a încetat prin decesul obligatului.

Veronica, se poate acorda copilului major aflat în continuarea studiilor, dreptul de a primi pensie de întreţinere de la părinţii săi, până la împlinirea vârstei de 26 de ani.
A se vedea:
www.avocatnet.ro/content/for...
Corina Capotã, Avocat
pascalete a scris:

-Care sunt drepturile succesorale ale copiilor (in cazul unui imobil) in situatia in care parintele natural a decedat ? Sotul ramas in viata, a avut un mariaj de 12 ani cu parintele decedat si locuieste in imobilul dobandit de decedat dintr-o casatorie anterioara din care provin si copii mostenitori.
-In ce conditii nu se mai acorda pensie alimentara (casatorie;varsata etc.)?

Eu inteleg asa...
sotul decedat avea un imobil care nu era dobandit cu sotul supravietuitor (al doilea), ci un prim sot. Intrebare: s-a facut un partaj dupa divort? Daca da, si daca imobilul a fost atribuit sotului care intre timp a decedat, atunci in masa succesoarala intre 1/1 din imobil. Daca nu s-a facut un partaj, atunci in masa succesorala intra (teoretic) 1/2 din imobil, cealalta jumatate apartinand fostului sot daca nu s-a facut partajul cu acesta si daca bunul era comun.

Sotul supravietuitor (cel care avea acesta calitate la data decesului, nu fostul divortat) are o cota succesorala de 1/4 (ramane de vazut din ce se calculeaza dupa raspunsul la problema de mai sus) iar copiii impart restul de 3/4.

Probabil pensia la care va referiti este pensia pe care copiii din prima casatorie a sotului decedat o primeau de la parintele lor (divortat de cel decedat). Copiii primesc in continuare acesta pensie daca parintele care le-o platea e in viata. Ea nu inceteaza, pentru ca a fost instituita in favoarea copiilor nu in favoarea defunctului.
Daca defunctul era cel care platea pensie copiilor incredintati celuilalt fost sot, atunci nu mai are cum sa platesaca defunctul pensie.
Lamuriti-ne ca sa va putem lamuri.
romascanu, moderator

Veronica, se poate acorda copilului major aflat în continuarea studiilor, dreptul de a primi pensie de întreţinere de la părinţii săi, până la împlinirea vârstei de 26 de ani.
A se vedea:
www.avocatnet.ro/content/for...

Da, stiu, daca urmeaza o facultate de 6 ani (ex: drept, sau arhitectura), insa regula este pana la 25 de ani.