avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva neexigibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva neexigibil

am o societate comerciala care la sfarsitul anului 2010 a inregistrat o CA sub 35000euro.prin urmare a trecut la neplatitoare de tva cu 01.02.2011.
intrebarea mea este ce fac cu 4428?unde il trasfer?
multumesc
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 18:06, 8 Februarie 2011
trebuie sa ajustati tva dedusa aferenta stocului de marfa la 31.01.2011, intrucat v-ati pierdut dreptul de deducere odata ce ati devenit neplatitor de tva.

In negru 371 = 401
In rosu 4426 = 401
In rosu 371 = % in rosu 4428, in negru 378

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile stoc marfa din platitor tva la neplatitor tva dohanicamihaela dohanicamihaela :help:am o firma care de la 1 februarie a devenit neplatitoare de tva si am un stoc de marfa ,,comert cu amanuntul,, eu ce inregistrari trebuie sa fac sa mi ... (vezi toată discuția)
Renuntare platitor tva daca cifra de afaceri e mai mica de 35000 eur craciun violeta craciun violeta am o intrebare: o firma a inregistrat in 2010 venituri sub 35000 eur, firma fiind platitoare de tva. Se poate face optiunea ca in 2011 firma sa nu mai fie ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva NEG_DORI NEG_DORI va rog vreau sa stiu si eu care sunt inreg contabile la ajustare tva stoc de marfa comert cu amanuntul trecere de la platitor de tva la neplatitor .imi ... (vezi toată discuția)