Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire din concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire din concediu ingrijire copil

Daca un copil implineste varsta de 2 ani pe data de 6 martie - duminica, mama cand trebuie sa se intoarca la serviciu pe data de 4 martie sau 7 martie si unde se prevede in lege data reintoarcerii din concediul de ingrijire copil

Va multumesc
Data de revenire va fi de 7 martie tinand cont ca acel concediu se incheie in weekend. Data de 6 oricum dupa cate inteleg din ce apare mai sus e ultima zi de concediu ci nu prima zi de revenire la munca.
Unde scrie in lege data revenirii din concediul de ingrijire copil?
say a scris:

Unde scrie in lege data revenirii din concediul de ingrijire copil?

Data de revenire este aceeasi cu data in care inceteaza indemnizatia aceasta fiind prezenta pe toata durata concediului de crestere copil.
Conform OUG 148/2005 Art 11 : " plata drepturilor prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta inceteaza cu ziua urmatoare celei in care :
a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv varsta de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului
"