Forum Discuţii juridice Achiziţii publice contract executie lucrari - greseli date tehnice ce ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

contract executie lucrari - greseli date tehnice ce maresc costurile

S-a incheiat un contract cu o autoritate publica (implicand fonduri europene) avand pret ferm. Problema e ca proiectul realizat de ei (implicand masuratori eronate etc. ) face ca in practica sa fie costuri mult mai mari decat pe hartie necesare pentru executarea lucrarilor. Contractul mentioneaza ca autoritatea contractanta raspunde pt datele eronate ... doar ca negocierea modificarii pretului nu este o varianta momentan. Ce acte se pot incheia sau trimite catre autoritatea contractanta pentru ca in eventualitatea unui litigiu executantul sa isi poata recupera banii?
Multumesc anticipat!!!!!
Pe baza masuratorilor pe santier, se poate face un memoriu justificativ de catre diriginte, se da dispozitie de santier din partea proiectantului pentru lucrari suplimentare si pe baza acestora se pot accepta de AC costurile suplimentare.