Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere apartament

Buna ziua,
Puteti sa ma jutati cu un model de contract de inchiriere apartament intre persoane fizice.
Este suficient daca inchei contractul cu chiriasul si il depun la finante sau trebuie incheiat in prezenta unui notar?
In cazul meu apartamentul pe care vreau sa-l inchiriez este in alt judet decat judetul in care am domiciliul. Unde trebuie sa-l depun la finante, in judetul in care este apartamentul pe care-l inchiriez, sau in judetul in care am domiciliul?
Multumesc
Nu este nevoie sa-l autentificati la notar, este valabil ca act sub semnatura privata. La Administratia Financiara va fi nevoie si de titlul de proprietate . Se va inregistra acolo unde este situat imobilul.

Referitor la mode gasiti pe net.
Denisa Stanca, Avocat