avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul cas la concedii medicale 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul cas la concedii medicale 2011

s-a modificat in 2011 modul de calcul al cas pentru concedii medicale, nu mai este 20.8%, respectiv 10.5% la salariul minim?
Cel mai recent răspuns: anca55 , utilizator 12:37, 16 Februarie 2011
Nu s-a modificat. Cota e aceeasi.
Art. 29611 (din codul fiscal)

Baza de calcul al contribuţiilor sociale pentru veniturile sub forma indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate

Pe perioada în care persoanele prevăzute la art. 2963 lit. a) şi b), precum şi cele prevăzute la art. 1 alin. (2), la art. 23 alin. (2) şi la art. 32 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 339/2006, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concedii medicale şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, cu excepţia cazurilor de accident de muncă sau boală profesională, baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat este suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 2964 alin. (3), corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical.
Sal. mediu brut e 2020. Pt. 20.8 nu sunt sigura dac e tot asa sau 20.8*sal. minim brut ???



Citeste OUG.117 si vei vedea ca se refera la alte categorii de asigurati nu la salariati si angajator.
In declaratia 112 baza de calcul CAS pentru medical calculeaza 35%*sal mediu ec (2022)/ziua medicala si la 10.5% si la 20.8%, LA TOATE VENITURILE inclusiv la salariati.
Ciudat este ca nu mai exista rubrica (sau nu am observat eu?) de trecut sumele de recuperat din lunile anterioare, probabil de aceea au cerut cei de la CNAS Declaratia-inventar.
Cert este ca nu mi-au primit certificatele medicale, spun sa le pastram si cand stringem mai multe sa facem cerere de recuperare (formulare, unde de depui?)...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul cas angajat/angajator aferent concediu medical SSFF SSFF Buna ziua, Am in 01.2011 un concediu medical , iar programul utilizat calculeaza CAS pentru zilele de concediu medical utilizand ca baza lunara 2022*35% ( ... (vezi toată discuția)
Retineri din indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca larrym larrym Buna seara! puteti sa-mi spuneti ce contributii se opresc din indemn.de conc.medical? si care e baza de calcul pentru somerii aflati in CM? Daca am inteles ... (vezi toată discuția)
Baza calcul cas pentru cm ionutght ionutght Buna ziua! Conform Codului fiscal , art. 296^11, \"Pe perioada in care salariatii beneficiaza de concedii medicale si de indemnizatii de ... (vezi toată discuția)