avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Se plateste impozit pe despagubiri?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Se plateste impozit pe despagubiri?

Buna ziua! in baza legii 10/2001 dupa o actiune in instanta statul (primaria) ne-a restituit terenul care ne-a fost expropriat, dar punerea in posesie efectiva s-a facut dupa 2 ani,astfel tot printr-o actiune in instanta primaria a fost obligata la "plata contravalorii folosintei imobilului" va rog sa imi spuneti daca suma primita este considerata venit si daca se impoziteaza? sau este considerata despagubire pentru nefolosinta si daca se impoziteaza ca venit. Daca se considera venit si beneficiarii sunt salariati, pensionari vor trebui sa plateasca si contributia la CNSanatate? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: colceriumari_BV , utilizator 14:32, 1 Martie 2011
colceriumari_BV a scris:

Buna ziua! in baza legii 10/2001 dupa o actiune in instanta statul (primaria) ne-a restituit terenul care ne-a fost expropriat, dar punerea in posesie efectiva s-a facut dupa 2 ani,astfel tot printr-o actiune in instanta primaria a fost obligata la "plata contravalorii folosintei imobilului" va rog sa imi spuneti daca suma primita este considerata venit si daca se impoziteaza? sau este considerata despagubire pentru nefolosinta si daca se impoziteaza ca venit. Daca se considera venit si beneficiarii sunt salariati, pensionari vor trebui sa plateasca si contributia la CNSanatate? Va multumesc!
VA rog daca sunteti amabili sa imi raspundeti la cele solicitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire teren ? oanaportar oanaportar Tatal meu si matusa, mostenitori ai bunicului s-au judecat ANI DE ZILE ( 1991-2007) cu Comisiile de Fond Funciar pt. a li se reconstitui dreptul de proprietate ... (vezi toată discuția)
Speta legea 10 caraman_gabi caraman_gabi Buna ziua, Parintii mei au fost proprietarii unui imobil in suprafata de 881 mp teren si 120.58 mp constructie asa cum rezulta din actul de vanzare cumparare ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri taxa judiciara de timbru. colceriumari-bv colceriumari-bv In urma unei hotarari a ICCJ din 04.2009 ni s-a restituit o suprafata de teren in baza Legii 10/2001 pt.care s-a pastrat afectatiunea o perioada de 9 luni, ... (vezi toată discuția)