Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Se plateste impozit pe despagubiri?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Se plateste impozit pe despagubiri?

Buna ziua! in baza legii 10/2001 dupa o actiune in instanta statul (primaria) ne-a restituit terenul care ne-a fost expropriat, dar punerea in posesie efectiva s-a facut dupa 2 ani,astfel tot printr-o actiune in instanta primaria a fost obligata la "plata contravalorii folosintei imobilului" va rog sa imi spuneti daca suma primita este considerata venit si daca se impoziteaza? sau este considerata despagubire pentru nefolosinta si daca se impoziteaza ca venit. Daca se considera venit si beneficiarii sunt salariati, pensionari vor trebui sa plateasca si contributia la CNSanatate? Va multumesc!
colceriumari_BV a scris:

Buna ziua! in baza legii 10/2001 dupa o actiune in instanta statul (primaria) ne-a restituit terenul care ne-a fost expropriat, dar punerea in posesie efectiva s-a facut dupa 2 ani,astfel tot printr-o actiune in instanta primaria a fost obligata la "plata contravalorii folosintei imobilului" va rog sa imi spuneti daca suma primita este considerata venit si daca se impoziteaza? sau este considerata despagubire pentru nefolosinta si daca se impoziteaza ca venit. Daca se considera venit si beneficiarii sunt salariati, pensionari vor trebui sa plateasca si contributia la CNSanatate? Va multumesc!
VA rog daca sunteti amabili sa imi raspundeti la cele solicitate.