Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate un salariat sa suspende contractul de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate un salariat sa suspende contractul de munca pentru neplata salariului?

Am aceasta intrebare, dat fiind faptul ca salariul este platit pentru munca deja prestata. Daca nu, care trebuie sa fie raspunsul angajatului la aceasta situatie pentru pastrarea sa in limitele legalitatii.
Salariatul nu poate suspenda contractul pentru neplata salariului.
Are cateva optiuni:
- intelege situatia care a dus la amanarea platii salariului;
- demioneaza cu art.79 alin.8;
- cheama in judecata angajatorul pentru neplata prestatiei efectuate.