avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate un salariat sa suspende contractul de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate un salariat sa suspende contractul de munca pentru neplata salariului?

Am aceasta intrebare, dat fiind faptul ca salariul este platit pentru munca deja prestata. Daca nu, care trebuie sa fie raspunsul angajatului la aceasta situatie pentru pastrarea sa in limitele legalitatii.
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 10:56, 10 Februarie 2011
Salariatul nu poate suspenda contractul pentru neplata salariului.
Are cateva optiuni:
- intelege situatia care a dus la amanarea platii salariului;
- demioneaza cu art.79 alin.8;
- cheama in judecata angajatorul pentru neplata prestatiei efectuate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz lincan constantin lincan constantin In cazul demisiei fara preaviz, prevazuta de art.79 alin.8 din codul munci, simpla enumerare a obligatiilor pe care salariatul considera ca nu au fost ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului individual de munca tribeca tribeca Buna ziua, Vreau sa solicit incetarea contractului individual de munca fara perioada de preaviz. Ce articole din legislatia muncii imi dau posibilitatea sa ... (vezi toată discuția)
Demisie - preaviz machiavelli machiavelli Buna ziua. Mi-am dat demisia, sunt in preaviz de 5 zile. Intre timp trebuia sa primesc salariul (conform CIM platile salariale se fac pe 25). Am fost instintat ... (vezi toată discuția)