avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit D101-deducere rezerve legale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

D101-deducere rezerve legale

Buna ziua.. situatie concreta : primele 9 luni pierdere-trim IV profit..per total an profit

Intrebare : la ce se calculeaza rezerva legala deductibila: la profit brut trim IV ( este o suma imensa) sau la profit brut total 2010 ?
Multumesc, astept sugestii

O zi buna
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 08:40, 14 Februarie 2011
cf pct 50 din norme:
"Rezerva se calculeaza cumulat de la inceputul anului si este deductibila la calculul profitului impozabil trimestrial sau anual, dupa caz."

Deci la total profit 2010.
multumesc pentru raspuns, dar in 2010 avem o exceptie : D101 pentru 9 luni si D101 pentru trim IV.. daca respecti algoritmul de calcul, rezerva legala o calculezi in anul fiscal in care ai profit..in cazul nostru ar fi 'anul fiscal' Trim IV '2010, deoarece in anul fiscal " ian-sept", ai pierdere..
ex: 9 luni : pierdere 100000 ron
trim IV: profit : 150000 ron
profit anual : 50000 ron
Una e sa calculezi rezerva legala, deductibila la calculul profitului brut, pentru 150000 ron ( anul fiscal trim IV-2010) si alta e sa calculezi rezerva legala pentru 50000 ron... In acest sens am pus intrebarea...
Daca ar fi dupa mine, as calcula rezerva legala pentru anul 2010, si suma rezultata as inregistra-o la D101 pentru trim IV..

Astept in continuare ajutorul dvs..multumesc
exceptia exista numai dpv al calculului impozitului. Procentul rezervei legale si baza la care se aplica (5% aplicata asupra profitului contabil, ......) este pt un an calendaristic.

In cazul matematic de mai sus, 5% pt 50000 lei si trecuta la deduceri in 101 pt trim IV.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul profit 2010 Lavinika Lavinika va rog sa ma ajute cineva: am urmatoarea situatie: Dec 2009 profit Trim 1,2,3 pierdere, am declarat si platit imp. minim 1075lei/luna, total 3225 Lei. Trim ... (vezi toată discuția)
Calcul impoz profit .....chelt deduct.+nededuct. Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Situatia se prezinta astfel: 1.In I trim pierdere platit impoz min = 2750 Al II lea profit platit impoz cel mare = 2999 Al III lea ... (vezi toată discuția)
Rezerva legala in d101/an fiscal 1 vioviod vioviod in decembrie 2009 am constituit rezerva legala in valoare de 40 lei. In Declaratia 101/ an fiscal 1 ( 01.01.2010-30.09.2010) aceasta rezerva nu se trece la ... (vezi toată discuția)