Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Nascut in 21.08.1953. Angajat in 08.08.1977, am lucrat in grupa I de munca 10 ani (1985-1995) si in grupa II de munca 7 ani (1977-1984). Cand pot iesi la pensie dupa legile in vigoare? Va multumesc.
In baza datelor ce le-ati postat si luand in considerare ca in prezent lucrati (data unui calcul estimativ fiind 01.05.2008):
- puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege.
Anii lucrati in grupele de munca I si II nu sunt luati in considerare pentru reducerea varstei de pensionare ?
Mai mentionez ca am urmat timp de 5 ani cursurile de zi ale Inst.Politehnic Bucuresti care se asimileaza ca stagiu de cotizare. Va multumesc