avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Nascut in 21.08.1953. Angajat in 08.08.1977, am lucrat in grupa I de munca 10 ani (1985-1995) si in grupa II de munca 7 ani (1977-1984). Cand pot iesi la pensie dupa legile in vigoare? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: loralex , utilizator 10:33, 8 Mai 2008
In baza datelor ce le-ati postat si luand in considerare ca in prezent lucrati (data unui calcul estimativ fiind 01.05.2008):
- puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege.
Anii lucrati in grupele de munca I si II nu sunt luati in considerare pentru reducerea varstei de pensionare ?
Mai mentionez ca am urmat timp de 5 ani cursurile de zi ale Inst.Politehnic Bucuresti care se asimileaza ca stagiu de cotizare. Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensi Maya seles Maya seles Soțul meu nascut in 24 septembrie 1958 a lucrat 4si 5 luni g1 4si 2 luni gr 2 stadiul de cotizație cînd poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Calcul vechime in munca in cazul cererii de pensionare partial anticipata rosu gheorghe rosu gheorghe Cineva are vechime efectiva in carnetul de munca 34 ani si 4 luni. Implineste 60 de ani in august anul acesta. Intrebare: -poate fi pensionat anticipat ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie lotuss lotuss Am 60 ani si 2 luni;pot iesi la pensie fara penalizare ( nu anticipat cu penalizare)daca am vechime 42 ani plus armata 2 ani? cf carui art.? Am suferit ... (vezi toată discuția)