Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... somatie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

somatie

Daca s a primit o somatie si au semnat de primire un fost vecin,deoarece debitorul este decedat de 9 ani , ce se intimpla mai departe ,ce efecte se produc,vor fi imolicate in viitor vreo ruda ? se prescrie datorie,se anuleaza pt ca e decedat?
Buna ziua !
Depinde despre ce debit este vorba. Avand in vedere termenul de prescriptie general, dar si majoritatea termenelor de prescriptie speciale si tinand cont de timpul trecut de cand datoria este lichida certa si exigibila, consider ca debitul aproape sigur este prescris.
In ceea ce priveste decesul debitorului, acesta nu este relevant , tinand cont ca executarea poarta asupra mostenitorilor acestuia.
Cu stima !
Inca nu cunosc clar continutul scrisorii ,nu cunosc ca si ruda despre ce datorie e vorba,se pare ca se solicita persoanei careia e adresata(pers. decedata) sa achite o restanta,i se cere sa dea telefon la un nr. indicat si sa mearga pana la o anumita data la o adresa intr o localitate. Daca nu este plicul adresat mostenitorului in mod direct ,poate fi acuzat acesta in vreun fel, de neimplicare si ce sa faca acel mostenitor?(el stie de la vecin cite ceva vag,acesta putea sa nu i comunice chiar nimic,dar vecinul a deschis plicul).Va multumesc foarte mult.