Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ITP facut in Romania pentru masina inmatriculata in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ITP facut in Romania pentru masina inmatriculata in Spania

buna,am o masina inmatriculata in spania pe numele meu si as dori sa aflu daca pot sa-i fac itp-ul in romania si daca nu, in ce tara apropiata ma pot duce pentru a-i face itp-ul.Va multumesc!#-o
Nu poti faci itp-ul in Romania. In schimb poti sa o matriculez fara plata de prima imatriculare dupa o calea judecatoreasca deschisa de mult in Romania pentru cei care au achizionat masini intr-o tara UE.
In toata UE, itp-ul se face doar in tara unde e inmatriculata masina.

Daca are nr de spania, il faci in Spania.
Daca are nr de bulgaria, il faci in Bulgaria.

Nu te lasa pacalit de cine iti propune un itp facut in Ro pentru nr de Spania. Ca dai banii de pomana si daca te gasesc la un control, ramai pe jos, ca nu e valabil itp-ul.