avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

de ce mi-a taiat din indemnizatie
eu am avut 777 lei si acum am 610 lei
amavut 85%din salariu ajutati-ma
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:01, 14 Februarie 2011
Incepand cu data de01.01.2011 cuantumul indemnizatiei pentru CCC este de 75% din media veniturilor pe cele 12 luni premergatoare nasterii, asa cum spune OUG 111/2010:
Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum indemnizatie pentru cresterea copilului roxy1984 roxy1984 Buna ziua! Sunt in CIC din noiembrie 2009, insa de abia acum , cu noile modificari am verificat cuantumul indemnizatiei cu adeverinta de venit pe care am ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului de la 1 ianuarie 2011 Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Si totusi de la 1 ianuarie 2011 se dau inapoi cei 15% luati din indemnizatie? (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru cresterea copilului ZCE ZCE daca noile prevederi se aplica mamelor care nasc incepand cu 1 ian.2011, de ce se modifica pentru cele care au nascut pana la 31 dec. 2010 indemnizatia de la ... (vezi toată discuția)