Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D112 - cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D112 - cumul pensie cu salariu

Am constatat ca in D112 daca se introduce un salariat care este si pensionar i se retine contributia la fondul de somaj precum si contributia datorata de angajator corespunzatoare acestui salariat. Stiu ca aceste persoane sunt scutite.

S-a modificat legea si mi-a scapat mie aceasta actualizare sau e o gresala in D112?
Chiar daca l-ati trecut pensionar, trebuie trecut neasigurat la somaj.(dupa introducerea CNP, nume,data_ang si Casa de Sanatate, e butonul pt asigurari somaj si il treceti neasigurat)
Multumesc.
Referitor la asta cu somajul o rezolvam, dar cu CAS-ul ce facem? ca nu avem bifa asigurat/neasigurat pentru el.
Pentru pensionari se plateste CAS. Dupa fiecare an i se poate recalcula pensia la cerere.