Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Baza calcul CAS pentru CM
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Baza calcul CAS pentru CM

Buna ziua!
Conform Codului fiscal , art. 296^11, "Pe perioada in care salariatii beneficiaza de concedii medicale si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala, baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale datorate bugetului asigurarilor sociale de stat este suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical."
Aceasta este baza de calcul pentru contributia salariatilor, sau si pentru angajator?
(stiu ca anterior anului 2011 baza de calcul era stabilita pt angajator in functie de salariul minim garantat)

Taxa CAS individuala-Baza = ciştigul brut realizat+ 35%*(salmediu/nrzl)*nrzlcm-Plafonat la 5*salmediu
Taxa CAS societate-Baza = ciştigul brut realizat+ 35%*(salmediu/nrzl)*nrzlcm-Plafonat la nr. asigurati*5*salmediu

Fd AMBP-Baza = ciştigul brut realizat+ (salminim/nrzl)*nrzlcm
salariul mediu=2022 lei
adica,ca sa intelegem si noi,profanii-daca o salariata este in concediu sarcina toata luna se plateste CAS 10.5= (2022*35%= 708 adica 708*10.5%=74 de plata) iar CAS angajator =147(adica 2022*35%=708*20.8%=147) ?

Sau nu am inteles eu bine?.Multumesc mult.