avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Baza calcul CAS pentru CM
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Baza calcul CAS pentru CM

Buna ziua!
Conform Codului fiscal , art. 296^11, "Pe perioada in care salariatii beneficiaza de concedii medicale si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala, baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale datorate bugetului asigurarilor sociale de stat este suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical."
Aceasta este baza de calcul pentru contributia salariatilor, sau si pentru angajator?
(stiu ca anterior anului 2011 baza de calcul era stabilita pt angajator in functie de salariul minim garantat)

Cel mai recent răspuns: mea culpa , utilizator 11:47, 16 Februarie 2011
Taxa CAS individuala-Baza = ciştigul brut realizat+ 35%*(salmediu/nrzl)*nrzlcm-Plafonat la 5*salmediu
Taxa CAS societate-Baza = ciştigul brut realizat+ 35%*(salmediu/nrzl)*nrzlcm-Plafonat la nr. asigurati*5*salmediu

Fd AMBP-Baza = ciştigul brut realizat+ (salminim/nrzl)*nrzlcm
salariul mediu=2022 lei
adica,ca sa intelegem si noi,profanii-daca o salariata este in concediu sarcina toata luna se plateste CAS 10.5= (2022*35%= 708 adica 708*10.5%=74 de plata) iar CAS angajator =147(adica 2022*35%=708*20.8%=147) ?

Sau nu am inteles eu bine?.Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas danabunea danabunea Buna ziuaa. Am la statul de salarii un concediu medical. Am aflat baza de calcul care e 791 lei. Cum calculez CAS 10,5% si 20,8%?? 3 zile sunt platite de ... (vezi toată discuția)
Calcul cas la concedii medicale 2011 valyneagu29 valyneagu29 s-a modificat in 2011 modul de calcul al cas pentru concedii medicale, nu mai este 20.8%, respectiv 10.5% la salariul minim? (vezi toată discuția)
Calcul retineri concedii medicale Diana Ionela Timoscov Diana Ionela Timoscov Am o persoana care a intrat pe 01.02.2011 in concediu de sarcina si lauzie. Ce retineri ii calculez si care este baza la care aplic aceste retineri? (vezi toată discuția)