Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Declaratia 112 - probleme
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Declaratia 112 - probleme

Ne-am lovit de urmatoarea situatie: unui angajat in concediu medical TOATA luna ianuarie trebuie sa i se plateasca niste ore suplimentare efectuate in luna decembrie. Deoarece sunt 168 de ore suspendate, la validare da eroare pe suma de 275 aferenta orelor suplimentare si pe cele din contributiile aferente tot orelor suplimentare.
Cum pot rezolva aceasta situatie?

Cu scuzele de rigoare ca nu pot sa raspund la intrebare, doresc sa va intreb care este baza de calcul CAS aferentă indemnizaţiilor (OUG 158/2005) - asigurat, salariul minim pe economie sau 35%din castigul mediu brut . Dumeavoastra cum ati calculat pentru concediul medical? Declaratia 112 nu ma lasa sa trec decat baza de calcul cu 35%.
Baza de calcul este 35% din 2022 impartit la zilele lucratoare din luna inmultit cu zilele de concediu medical