Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale casa de marcat pentru PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

casa de marcat pentru PFA

STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT.
ploredana a scris:

STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT.

Daca lucrati cu persoane fizice, raspunsul este da.

Ordonanta de urgenta nr. 28 2 din 25.03.1999
Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 75 din 21.01.2005 (Intrare in vigoare: 21.01.2005) - privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
ploredana a scris:

STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT.

Nu mai scrieti cu majuscule .
Conform ordonantei 28/2005, pfa-urile care efectueaza profesii liberale nu au nevoie de case de marcat-exceptia de la art.1 din ordonanta (art.2, lit.h). Multumesc mult pentru raspunsul promt.
ploredana a scris:

Conform ordonantei 28/2005, pfa-urile care efectueaza profesii liberale nu au nevoie de case de marcat-exceptia de la art.1 din ordonanta (art.2, lit.h). Multumesc mult pentru raspunsul promt.

Dumneavoastra nu ati specificat ce fel de activitate desfasurati asa ca avluci v-a raspuns la intrebare..
ContSters42967, utilizator
Loredana, depinde ce fel de venit obtii, pentru a putea sti cu precizie daca iti trebuie sau nu casa de marcat. Obligativitatea utilizarii caselor de marcat este reglementata de OUG 28/1999. Ultima modificare (si care vizeaza si utilizarea de catre profesii libere) este OG 47/2007.