Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi

Webinar Premium LIVE: Riscuri și obligații privind combaterea spălării banilor. Joi, 1 Iulie, de la ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Sinteza zilei avocatnet.ro: 10 lucruri de știut astăzi! Înscrie-te gratuit →

Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale casa de marcat pentru PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

casa de marcat pentru PFA

STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT.
Cel mai recent răspuns: ismi3ismi , utilizator 18:32, 6 August 2010
ploredana a scris:

STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT.


Daca lucrati cu persoane fizice, raspunsul este da.

Ordonanta de urgenta nr. 28 2 din 25.03.1999
Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 75 din 21.01.2005 (Intrare in vigoare: 21.01.2005) - privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
ploredana a scris:

STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT.


Nu mai scrieti cu majuscule .
Conform ordonantei 28/2005, pfa-urile care efectueaza profesii liberale nu au nevoie de case de marcat-exceptia de la art.1 din ordonanta (art.2, lit.h). Multumesc mult pentru raspunsul promt.
ploredana a scris:

Conform ordonantei 28/2005, pfa-urile care efectueaza profesii liberale nu au nevoie de case de marcat-exceptia de la art.1 din ordonanta (art.2, lit.h). Multumesc mult pentru raspunsul promt.


Dumneavoastra nu ati specificat ce fel de activitate desfasurati asa ca avluci v-a raspuns la intrebare..
Ultima modificare: Vineri, 9 Mai 2008
ContSters42967, utilizator
Loredana, depinde ce fel de venit obtii, pentru a putea sti cu precizie daca iti trebuie sau nu casa de marcat. Obligativitatea utilizarii caselor de marcat este reglementata de OUG 28/1999. Ultima modificare (si care vizeaza si utilizarea de catre profesii libere) este OG 47/2007.

Alte discuții în legătură

Chitanta sau bon fiscal ? theya_05 theya_05 un PFA care are ca obiect de activitate amenajari interioare trebuie sa emita bon fiscal persoanelor fizice carora le presteaza servicii sau poate emite ... (vezi toată discuția)
Obligativitate bon fiscal g_adry g_adry Este obligatoriu ca o firma ce comercializeaza si instaleaza sisteme de energie regenerabila (sisteme solare apa calda si electricitate) este obligata sa ofere ... (vezi toată discuția)
Este suficienta chitanta sau se impune factura? eLaura eLaura Buna ziua! Pentru o firma care apeleaza la serviciile unui traducator autorizat este suficienta chitanta emisa de acesta din urma sau are nevoie de factura? ... (vezi toată discuția)