Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract cu uzufruct viager

buna ziua.Am o problema si nu stiu cum e mai bine de facut.Tatal meu (are73 ani)a facut un contract de vc cu uzufruct viager in 2005 pentru toata averea lui :o casa ,anexe si 10ha de teren pe nepotul din partea fratelui meu,nepot infiiat si in varsta de 6 ani.Tatal meu este nevazator (are un singur ochi),este semiparalizat deci are nevoie de intretinere.In 2007 fratele divorteaza de sotie,copilul ramane la fosta cumnata .Dupa divort au inceput "circurile".Fosta cumnata doreste moartea tatalui meu vrea sa intre in posesia averii si mai mult o ameninta pe mama ca dupa moartea batranului va pleca pe drumuri.Cand s-a incheiat contractul mama n-a stiut nimic iar tata a crezut ca exista si o clauza de intretinere.Acum tata a cerut anularea actului in instanta ,a dovedit faptul ca a fost dus in eroare si mai mult a cerut sa fie audiata si mama mea.instanta nu a acceptat-o si dupa 2 ani a dat o sentinta in defavoarea tatalui, nu a tinut cont de situatia tensionata si dusmania dintre el si cumparator.Acum este in recurs si a cerut interventia mamei mele care de 45 ani locuieste cu el si-l ingrijeste.Averea a fost trecuta ca mostenire de aceea mama n-a avut habar ce s-a intamplat.Dar ei traiesc impreuna de 45 ani in aceasta casa si pe aceste terenuri.Impozitul tot mama l-a platit tot timpul(nu stiu daca are relevanta).Judecatorul nu trebuia sa analizeze situatia vis-a -vis de mama care poate sa ramana pe drumuri avand in vedere ca tata e foarte bolnav?Mai mult fratele meu,tatal adoptiv a copilului cumparator a recunoscut in instanta ca a fost dus in eroare tata de ei ,n-au dat nici bani si este de acord cu cererea de anulare a tatalui meu.La recurs ce sanse are?Este o sansa cererea de intervenient voluntar accesorie a mamei?Si daca pierde si recursul ce poate face?Mai poate deschide altfel ,altcineva(eu,mama)un nou proces sa cerem anularea acestui act? Mentionez ca e o dusmanie dupa divort care a uimit localitatea.Multumesc
judecatorul se ia strict dupa actele ce le primeste deci dc dansa nu a intervenit nu o baga nimeni in seama. actul de vanzare cumpare cu uzufruct beneficiaza de prezumtia de donatie iar acest lucru incalca rezerva succesorala a copiilor. deci actul poate fi anulat. apoi mai e problema referit la minor care avnd 6 ani nu putea incheia astfel de acte. cine l-a asistat?
Multumesc mult pentru bunavointa de a-mi raspunde.Minorul a fost insotit de frate si fosta cumnata .Ca tutore a semnat fosta cumnata.Dar beneficiaza de prezumtia de donatie chiar daca a fost vandut practic nepotului si nu baiatului lui ,adica fratelui meu?Nu se tine cont de succesori in linie dreapta?Dar dupa catae am prezentat are sanse in recurs?Intervenind mama?sau trebuia sa mearga pe altceva?Ma scuzati ca pun atatea intrebari dar nu am cunostinte juridice,iar primul avocat in prima instanta unde a si pierdut a mers pe eroarea obstacol,iar la recurs noul avocat a mers pe interventia mamei si pentru a i se recunoaste si ei contributia si ca de fapt ar fi un bun comun traind atatea ani acolo si contribuind cu tot venitul ei salarial la repararea,modernizarea intretinerea casei , terenului si a batranului.MULTUMESC