Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau tutela copilului meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau tutela copilului meu

Buna ziua am si eu o intrebare. Am sa va spun pe scurt povestea mea si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa obtin tutela copiului meu . Am nascut in strainatate in iulie 2009. Nu m-am casatorit cu partenerul meu iar copilul are numele lui. Acum eu sunt in Romania si copilul a ramas la el , deoarece nu a vrut sa mi-l dea si ne-am despartit. Ce trebuie sa fac sa obtin custodia copilului ?? Am vreo sansa sa ramana cu mine ?
Daca nu incercati nu puteti sti daca aveti sau nu sanse.trebuie sa solicitati instantei de judecata incredintarea copiluli catre dvs si obligarea tatalui la pensie intretinere pt copil.
cui trebuie sa ma adresez??? cat m-ar costa ??
daca doriti sa aveti sanse, ar trebui sa va judecati in tara in care se afla copilul.
aveti sanse sa judecati si in Romania dar pe urma, pt a putea pune hotararea in executare va trebui sa parcurgeti in tara in care se afla copilul, procedura recunoasterii hotararilor straine....ceea ce presupune un nou proces si alt timp pierdut!