Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grupa a doua la sudori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grupa a doua la sudori

pentru o persoana care este sudor de meserie si normal ar beneficia de grupa adoua dar desi la utimele locuri de munca nu a fost incadrat astfel cei de facut?
ma refer la recuperarea acestei grupe deroarece meseria de sudor este o meserie toxica ,grea ...etc
De obicei meseriile aferente grupelor de munca I sau II sunt prevazute de legi speciale , contracte colective de munca, verificati daca va incadrati si daca gasiti textul legal ce vi se potriveste, urmeaza sa dati in judecata angajatorul sa va elibereze adeverinta in acest sens.
dar legea ce spune?ce meserii beneficiaza de grupa a II a ?