Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce riscuri sunt daca cumpar un apartament de la o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce riscuri sunt daca cumpar un apartament de la o doamna divortata ?

Vreau sa cumpar un apartament de la o doamna care a divortat cu 5 ani in urma si careia instanta ia atribuit apartamentul in urma partajului (apartamentul a fost cumparat de soti in timpul casatoriei).
Dupa ce s-a desfacut casatoria s-au impartit toate bunurile comune inclusiv apartamentul care a fost bun comun.
Instanta a atribuit apartamentul doamnei respective deoarece sotul a preferat sa ia toata mobila si masina iar apartamentul a fost evaluat de instanta dar nu a fost scos la vinzare ci a fost atribuit doamnei respective.
In acest sens exista o hotarare de divort in care se specifica ca fostei sotii i se atribuie apartamentul.
Doamna respectiva a platit fostului sot si o sulta - exista in acest sens o declaratie la notar prin care fostul sot a primit sulta.
Intrebarile pe care le am:
Mai poate fostul sot sa o dea in judecata pe fosta sotie careia i-a revenit apartamentul sa o dea in jucecata tinind cont ca partajul si divortul au fost pronuntate cu 5 ani in urma ?
Mai poate fi atacata vreodata cu ceva acea hotarare ?
Ce riscuri imi asum daca cumpar acel apartament ?
Cum sa verific daca sunt sau ar putea fi probleme in viitor ?
La ce sa fiu atent cand cumpar apartamentul respectiv ?
Ce sfat imi dati sa cumpar sau sa nu cumpar un astfel de apartament ?
Mentionez ca apartamentul recent a fost intabulat pe numele doamnei respective.
Va multumesc mult.
nu este nici un pericol. Cumpara-l!
Partajul a fost realizat, apartamentul a fost atribuit deci nu mai este absolut nici un pericol in ceea ce priveste pretentiile fostului sot. Poti sa cumperi linistit apartamentul.
Quote:

On 2004-08-14 15:00, Anonymous wrote:
Partajul a fost realizat, apartamentul a fost atribuit deci nu mai este absolut nici un pericol in ceea ce priveste pretentiile fostului sot. Poti sa cumperi linistit apartamentul.
********************************************************************
[*][*]Este corect sau nu ? Intreb si eu pentru ca nu s-a mentionat, inainte, ca fostul sot are si un drept de abitatie stabilit pe cale judecatoreasca inainte ca doamna sa fi platit sulta stabilita? Astfel i se ofera ex--sotului si un drept de folosinta a apartamentului si contravaloarea partii din apartament convenit prin partaj judecatoresc.