Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizii majorare salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizii majorare salar

Buna ziua,sunt asistent manager la o firma privata si am primit de la contabila statele de plata pe luna ianuarie si mi-a dat sa fac decizii de majorare salariu la toti angajatii pt ca s-au majorat salariile incepand cu 01.01.2011.intrebarea mea este in baza carei legii(act normativ)....s-au majorat salariile?puteti sa imi dati cumva un model de decizie de majorare salar?.Va multumesc anticipat
De la 01.01.2011 s-a majorat numai salariul minim brut pe economie de la 600 lei la 670 lei.

Pentru celelalte salarii sunt doua optiuni :
1. pot fi modificate, daca nu se tine seama de sustinerea Ministerului Munci cu privire la neexistenta unui CCMN in prezent.
2. nu pot fi modificate, intrucat nu mai exista CCMN dupa sustinerea Ministerului Muncii.
Spuneti-mi va rog ce sa fac.....caci contabila a majorat salariul tuturor angajatilor nu numai celor care aveau 600 de lei....un ex,a majorat salariul unora care aveau 600 lei....le-a facut 700 lei si celorlalti de ex mie....de la 720 lei la 770 lei.Mentionez ca nu avem contract colectiv de munca. Va multumesc
Arion Ramona, utilizator
Poate schimba deciziile de majorare in acte aditionale ... numai pentru cei care au avut un salariu de 600 lei se pot emite decizii de majorare.
Acea contabila face ce trebuie deoarece salariul minim s-a majorat de la 01.01.2011 si daca aveti personal cu salariu minim si mergeti pe aceleasi salarii de anul trecut ,sunteti in ilegalitate!!!!!!!
Nu se poate modifica decat salariile minime de la 600 la 670 lei .. restul pot fi pastrate sau modificate prin acte aditionale.