Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dispozitive si proteze pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dispozitive si proteze pentru persoane cu handicap

Salut,

sunt interesat de procedura ce trebuie urmata de o persoana cu gr I de handicap ptr a obtine un carucior rulant.

De la medicul specialist, persoana respectiva a obtinut adeverinta medicala pentru eliberarea unui carucior rulant, dar nu stie care sunt pasii ulteriori ce trebuie urmati.

Va multumesc ptr raspuns!
Contactati personal serviciul specializat din cadrul primariei care se ocupa de problematica persoanelor cu dizabilitati
Functie de posibilitati,pot fi contactate si unitati private care au ca si obiect confectionare/comercializare produse ortopedice
Ce treaba are primaria?

Cu adeverinta si trimitere de la medicul de familie, copie de pe incadrarea in grad de handicap, sa mearga la Casa de Asigurari de Sanatate din judet. Acolo va depune dosarul si in termen de 6 luni va primi aprobarile, acasa, pentru caruciorul de care are nevoie. Aprobarile vor arata si sumele suportate de CAS. Apoi va merge la firmele ce se ocupa de asa ceva si care au colaborare cu CNAS. Tot de la CAS va primi o lista cu aceste firme.
Cel mai bine este sa mearga la CAS-ul din judet sau sa sune, pentru a sti sigur de ce acte are nevoie.