Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuzul de a da declaratie la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuzul de a da declaratie la politie

Am fost citata intr-un un dosar penal si refuz sa ma prezint sa dau declaratie la politie. Care ar putea fi urmarile?
sa va dea amenda si sa va aduca cu mandat
gi-jane2, moderator
citata in calitate de ce? martor, invinuit?!?!
gi_jane2 a scris:

sa va dea amenda si sa va aduca cu mandat

depinde de calitate.
Este bine sa va prezentati indiferent pt ce v-au citat.
Altfel...va poate lua de acasa politia...cu mandat de aducere...
Eu va recomand sa va prezentati, dar aveti dreptul de a nu da nici o declaratie, indiferent in ce calitate v-au citat. Calitatea se mai poate si schimba pe parcurs :stunned:
De obicei, asta se intampla cand politia "omite" sa precizeze clar: in ce calitate va citeaza, precum si motivul, obiectul cercetarii #-o
ContSters184021, utilizator