avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuzul de a da declaratie la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuzul de a da declaratie la politie

Am fost citata intr-un un dosar penal si refuz sa ma prezint sa dau declaratie la politie. Care ar putea fi urmarile?
Cel mai recent răspuns: badboy20cm , utilizator 14:05, 3 Martie 2014
sa va dea amenda si sa va aduca cu mandat
Ultima modificare: Miercuri, 23 Februarie 2011
gi-jane2, moderator
citata in calitate de ce? martor, invinuit?!?!
gi_jane2 a scris:

sa va dea amenda si sa va aduca cu mandat


depinde de calitate.
Este bine sa va prezentati indiferent pt ce v-au citat.
Altfel...va poate lua de acasa politia...cu mandat de aducere...
Eu va recomand sa va prezentati, dar aveti dreptul de a nu da nici o declaratie, indiferent in ce calitate v-au citat. Calitatea se mai poate si schimba pe parcurs :stunned:
De obicei, asta se intampla cand politia "omite" sa precizeze clar: in ce calitate va citeaza, precum si motivul, obiectul cercetarii #-o
Ultima modificare: Miercuri, 23 Februarie 2011
ContSters184021, utilizator

Alte discuții în legătură

Mandat de aducere ?! francisca_maria francisca_maria Buna ziua, intr-o seara pe la ora 21 suna la usa parintilor mei un politist foarte nervos si suparat ca \"vin pe timpul meu si cu masina mea si sunt ... (vezi toată discuția)
Audiere martor. iup? valyd11 valyd11 Un martor a primit citatie de la politie pentru audiere. Acest lucru inseamna ca a inceput urmarirea penala? Partea vatamata nu a primit nici un raspuns, ... (vezi toată discuția)
Martor suspect.dreptul avocatului martorului de a depune cereri in faza de urmarire penala CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce parere aveti,avocatul martorului suspect are dreptul de a-si apara clientul care are calitatea de martor dar este suspectat in mod evident ca a comis ... (vezi toată discuția)