Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sanctiuni aplicate de catre asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sanctiuni aplicate de catre asociatia de proprietari

Buna ziua!
As dori sa stiu daca Asociatia de proprietari poate stabili, prin Regulamentul de ordine interioara, sanctiuni pentru acte sau fapte care nu sunt sanctionate prin lege, cum ar fi scuturatul covoarelor in afara balconului, al carpetelor, intinderea rufelor in afara balconului, aerisirea rufelor in afara balconului...
Asociiatia de proprietari ii reprezinta pe toti proprietarii in egala masura si nu poate aplica sanctiuni unora in favoarea altora.
Asociatia de proprietari nu are instrumente si atributiuni de investigare a faptelor si nici nu este abilitata de vreo autoritate a statului de a aplica sanctiuni, indiferent prin ce act normativ.

Deci nu poate.

Faptele de mai sus pot fi transate intre vecini, in nume personal.
Legea care guverneaza infiintarea,functionarea si organizarea asociatiilor de proprietari ,nu prevede competente in directia constatarii si sanctionarii eventualelor fapte sesizate de terti.
In situatia in care aspectele,faptele la care faceti referire cauzeaza neajunsuri eventual si alte consecinte,poate fi sesizat presedintele de asociatie,cu scopul solutionarii acestora
Daca respectivele aspecte,fapte depasesc limita de competenta a presedintelui de asociatie ,se poate sesiza oficial sectia de politie competenta
dar daca in AG sa hot un lucru, un proprietar nu vrea sa se supuna (din motivele lui personal, sa fie contra) ... asociatia prin intermediul Comitetului Executiv, poate hot. sanctiuni pentru respectivu proprietar ?
(exemplu : la noi sa hot.in AG sa schimbam apometre tipC in ap, un proprietar nu vrea sa i se schimbe si lui, banii lucrarii sunt din chiria antenelor pe bloc, in CE sa hot sa plateasca diferente de apa mai mari decat restul...e legal?])
cavallis, utilizator
Si asta e sanctiune, dar mai "cu perdea".:)
Eu ma refeream la sanctiunile gen amenzi.