Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taxa cerere de atragere a raspunderii patrimoniale a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taxa cerere de atragere a raspunderii patrimoniale a fostului salariat

Buna ziua,

Mi-ar putea spune cineva daca se plateste taxa pentru o cerere de angajare a raspunderii patrimoniale a salariatului. Daca da, aceasta se calculeaza la valoare?
In baza carui act normativ?
Nu se percepe nicio taxa de timbru. Studiati prevederile Codului Muncii coroborate cu cele ale Legii 146/1997
Gherasim Cosmina a scris:

Buna ziua,

Mi-ar putea spune cineva daca se plateste taxa pentru o cerere de angajare a raspunderii patrimoniale a salariatului. Daca da, aceasta se calculeaza la valoare?
In baza carui act normativ?

Fiind litigiu de muna, nu se plateste nicio taxa judiciara ... temeiul de drept al actiunii ar trebui sa fie art.270 alin.1 C.mun.

Art. 285 C.mun. prevede ca , litigiile de munca sunt scutite de taxa judiciară de timbru şi de timbrul judiciar.