avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taxa cerere de atragere a raspunderii patrimoniale a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taxa cerere de atragere a raspunderii patrimoniale a fostului salariat

Buna ziua,

Mi-ar putea spune cineva daca se plateste taxa pentru o cerere de angajare a raspunderii patrimoniale a salariatului. Daca da, aceasta se calculeaza la valoare?
In baza carui act normativ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:29, 25 Februarie 2011
Nu se percepe nicio taxa de timbru. Studiati prevederile Codului Muncii coroborate cu cele ale Legii 146/1997
Gherasim Cosmina a scris:

Buna ziua,

Mi-ar putea spune cineva daca se plateste taxa pentru o cerere de angajare a raspunderii patrimoniale a salariatului. Daca da, aceasta se calculeaza la valoare?
In baza carui act normativ?


Fiind litigiu de muna, nu se plateste nicio taxa judiciara ... temeiul de drept al actiunii ar trebui sa fie art.270 alin.1 C.mun.

Art. 285 C.mun. prevede ca , litigiile de munca sunt scutite de taxa judiciară de timbru şi de timbrul judiciar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intr-un litigiu de munca cererea reconventiala nu trebuia sa aibe timbru? iosif.kramar iosif.kramar sunt in litigiu de munca cu angajatorul. am primit aceasta cerere reconventionala prin care mi se cer daune pentru defaimare banca. astazi la arhiva ... (vezi toată discuția)
Valoarea timbru judiciar litigii de munca Mara 30 Mara 30 Va rog sa-mi spuneti si mie care e valoarea timbrului judiciar pentru litigii de munca.Stiu ca e sctuita de taxa de timbru dar nu si de timbru judiciar. (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru -litigiu de munca- cristina_mihaela cristina_mihaela La data de 13.04.2009 am inaintat la tribunalul dolj o cerere de chemare in judecata impotriva angajatorului prin care am salicitat : anularea deciziei de ... (vezi toată discuția)