Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua eu sunt din craiova si m-am angajat ca operator vanzari prin telefon la domiciliu la o firma din iasi.Dar cand mi-au trimis contactul de munca mi l-au trimis fara sa fie inregistrat la ITM.Ce ar trebui sa fac? Eu lucrez de 2 saptamani la ei,o sa-mi primesc salariul sau nu?Sa mai continui sa lucrez cu ei sau nu?
De la 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la ITM c.i.m. ... ele se transmit numai prin REVISAL ... puteti solicita ITM-ului Iasi sa va confirme daca c.i.m. al dvs este sau nu transmis prin REVISAL.
Dupa primirea raspunsului puteti actiona in consecinta.
Contractele individuale de munca nu mai sunt supuse inregistrarii la ITM. Se transmit datele din REVISAL (program informatic pentru gestiune angajati). Viza ITM-ului nu face un contract sa fie valabil, ci faptul ca el a fost incheiat in scris si ambele parti au capacitatea sa il incheie. Daca se intampla sa nu va dea salariul, ii actionati in instanta si ii obligati, dar nu porniti de la ideea asta.