Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare-radiere srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare-radiere srl

buna seara

la sfarsitul anului 2006 o firma a fost dizolvarea pt nedepunere bilanturi. cand si cine o radiaza? ce urmeaza?
verificati-o aici daca este radiata:[ link extern ]
Daca nu s-a numit lichidator de atunci, poate fi radiata printr-o hotarare judecatoreasca la cererea oricarei persoane interesate.
multumesc pt raspuns. as mai vrea sa stiu si in cat timp se face radierea? am citit undeva ca ar fi vorba de 6 luni de la dizolvare. dupa acest termen se mai poate numi lichidator?
Art. 237 alin. 8 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata ne spune ca persoana juridica se radiaza din oficiu din registrul comertului printr-o hotarare judecatoreasca zic eu - irevocabila, deoarece judecator delegat nu mai este la registrul comertului. Periodic se initiaza la registrul comertului actiuni concertate prin care se radiaza ,, la pachet'' societatile aflate in aceasta situatie. Pentru cei care se grabesc calea este o actiune in instanta.
in cazul in care nu a fost radiata ,dar dizolvata din noiembrie 2006, se poate numi acum un lichidator? au trecut deja 4ani.