avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa de poluare

Am platit in 2010 taxa de poluare. Am inteles ca se poate recupera integral. Care este procedura de urmat?
Primul pas ar fi comunicarea unei cereri de restituire integrala a taxei platite, adresata Administratiei Financiare?
Dupa raspunsul negativ, impotriva cui ma indrept: min. finantelor, prin Administratia finantelor publice, sau Ministerul Mediului?
Cel mai recent răspuns: ababa_bee , utilizator 11:52, 3 August 2011
indiferent de raspunsul celor de la finante tot impotriva lor va indreptati intrucat ei sunt unitatea care face incasarea banilor.
Este obligatorie formularea unei cereri de restituire adresate ministerului de finante anterior inregistrarii cererii de chemare in judecata?
Temeiul legal care ar fi? Nu ma pot baza pe O.G. 50/2008 pt ca acesata vorbeste de restituire partaiala.
Imi poate raspunde si mie cineva care a avut astfel de dosare si le-a castigat?
Cererea de chemare in judecata trebuie formulata atat impotriva directiei finantelor publie, cat si impotriva fondului de mediu, pentru ca acolo ajung banii
sunt si eu in situatia asta, as vrea sa recuprez taxa de inmatriculare pentru trei masini, puteti sa ma ajutati cu un model de cerere catre finante. Va multumesc.
Lasati o adresa de mail pe privat si va trimit eu.
Ultima modificare: Joi, 12 Mai 2011
pitbully, utilizator

Alte discuții în legătură

Inmatriculare fara plata taxei de poluare consult_avocat consult_avocat As dorii sa contactez un avocat din judetul Hunedoara care imi poate rezolva inmatricularea autoturismului fara plata taxei de poluare. Doresc nume avocat si ... (vezi toată discuția)
Taxa auto titi marina titi marina Va salut, cu stima. Gata. M-am hotarat sa cer inapoi banii dati pentru taxa auto. Am platit la AFP suma de 4246 lei in data de 04 dec 2008, pentru inscrierea ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare fabi_arina fabi_arina Am platit taxa de poluare in august 2010 in Constanta. Cand si cum recuperez banii? (vezi toată discuția)