Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot obtine interdictie pentru fostul sot?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot obtine interdictie pentru fostul sot?

Am divortat din anul 2008, custodia copilului mi-a fost incredintata mie, insa, nu am reusit sa traiesc linistita din cauza fostului sot. Am parasit casa parinteasca si m-am mutat impreuna cu copilul pentru a nu mai fi aproape si a evita scandalurile provocate de el. Am zeci de reclamatii la politie.....insa nu au fost rezolvate..am stat cateva luni linistita, insa, acum iarasi au reinceput problemele. Vine face scandal, strica ce prinde si fuge. La 112 cand sun, nu pot veni daca el nu mai este acolo. Cum pot obtine o interdictie pentru a nu se mai apropia de mine? Daca o obtin, Domni de la politie se pot deplasa? Conform legilor?
Nu exista legal nicio posibilitate de a se emite un ordin de restrictie pentru ca nu exista astfel de prevederi in legislatia din Romania. ;)