Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata despagubiri salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata despagubiri salariale

Buna ziua. Poate sa-mi spuna cineva daca unitatea este obligata sa platesca,in urma reintegrarii, salariile majorate si reactualizate si celelalte dreapturi de care ar fi beneficiat un salariat care a castigat in instanta procesul cu unitatea,toata suma odata, sau putem ca acesta suma sa o esalonam pe aprox. 6 luni avand in vedere ca suma e destul de mare.
Exista prevazut in legislatie asa ceva?
Bonurile de masa si tichetele cadou trebuie sa le platesc avand in vedere ca acestea sunt drepturi banesti (sociale),nu salariale?
Va multumesc.
Bineinteles ca unitatea este obligata sa plateasca, in masura in care instanta a dispus astfel. Esalonarea nu e prevazuta de lege. Daca va intelegeti cu angajatul puteti face si o esalonare. Dar asta nu il poate impiedica sa demareze o executare silita daca doreste.
Va multumesc.
In legatura cu bonurile, imi puteti da vreo lamurire?
Angajatorul este obligat la executarea de buna voie a sentintei judecatoresti ramasa definitiva.
Deci inclusiv contravaloarea bonurilor de masa trebuie achitata, intrucat ele fizic nu mai pot fi remise si nici folosite.
Multumesc.
Sa aveti o zi frumoasa !