Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Competenta materiala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Competenta materiala

Litigiile privind functionari publici- litigii de munca sunt de competentza Curtii de Apel sau a tribunalului? are Tribunalul competenta exclusiva pe solutionarea pe fond a unor asemenea litigii? Multumesc
Tribunalul.
Tribunal-sectia contencios administrativ.
Aveti procedura prealabila.
Sunt de competenta materiala a Tribunalului - art.2 pct.1 lit.c C.proc.civ.
Curtile de apel judeca recursurile pronuntate de Tribunale, in prima instanta, in materia litigiilor de munca.
ionu roman a scris:
Litigiile privind functionari publici- litigii de munca sunt de competentza Curtii de Apel sau a tribunalului? are Tribunalul competenta exclusiva pe solutionarea pe fond a unor asemenea litigii?

Depinde. Daca functionarul public este angajatul unei autoritati publice centrale si ataca un act emis de aceasta, competenta solutionarii cauzei revine Curtii de Apel, ca instanta de fond.

LE
Litigiile functionarilor publici cu angajatorii lor nu pot fi numite "litigii de munca", intrucat sunt de competenta instantelor de contencios administrativ.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Exista vreo prevedere legală în acest sens?

LE
Litigiile functionarilor publici cu angajatorii lor nu pot fi numite "litigii de munca", intrucat sunt de competenta instantelor de contencios administrativ.