Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Competenta materiala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Competenta materiala

Litigiile privind functionari publici- litigii de munca sunt de competentza Curtii de Apel sau a tribunalului? are Tribunalul competenta exclusiva pe solutionarea pe fond a unor asemenea litigii? Multumesc
@tomozei78

Functionarii publici au raporturi de serviciu, respectiv sunt numiti in functie prin act administrativ. Actele emise de angajatorii functionarilor publici, de modificare, suspendare sau incetare a raporturilor de serviciu, sunt acte administrative. Actele administrative pot fi atacate in instanta numai in conditiile si termenele prevazute de Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ.

Niciun litigiu care este de competenta instantelor de contencios administrativ nu este litigiu de munca, intrucat, in aceste litigii, una din parti este o autoritate publica iar conflictul s-a nascut din emiterea unui act administrativ (art. 3, alin. 1, lit. f) din Legea nr. 554/2004).

Prevederi legale:
-Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici (art. 106, de exemplu);
-prevederile de ansamblu ale Legii nr. 554/2004;
-art. 2, pct. 1, lit. c) si lit. d) si art. 3, pct. 1 Cod procedura civila.

Despre conflictele de munca puteti citi, de exemplu, art. 281 - art. 291 Codul muncii.
Multumesc! daca chem in instantza Instittutia Prefectului pentru un act administrativ competentza este a curtii de apel? Este institutia Prefectului organ al administratiei publice centrale?
Competenta de solutionare a litigiului apartine tribunalului, ca instanta de fond. Institutia Prefectului nu este autoritate publica centrala.