avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Racordare la teava de gaz
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Racordare la teava de gaz

Stau intr-un bloc cu 8 etaje. Pana in prezent sunt racordati la o conducta de gaz 3 apartamente. Prima data s-a racordat un aparatment de la parter, iar apoi doua apartamente la etajul 8, devenind astfle coproprietari pe teava de gaz.. Eu fac parte din una dintre cele 3 apartamente. Acum se pare ca se doreste de catre asociatia de locatari, racordarea la conducta de gaz a tuturor apartamentelor. Se pare ca cei de la Eon Gaz accepta in loc de acordul tuturor coproprietarilor, adica al nostru, o declaratie notariala, din partea celui care doreste sa se racordeze, ca se angajeaza sa achite fiecarui vecin cota parte din investitiei. Insa nu este specificat nici un termen de plata sau vreun mod.
Daca stiti cum as putea sa impedic racordarea altora, pana nu mi se va restitui partea pe care am investit-o? Nu mi se pare normal ca ceilalti locatari sa beneficieze de serviciile eon gaz, prin intermediul propretatii mele (teava de gaz), in baza unei declaratii notariale, chiar daca aceasta e un angajament ca-mi va plati in viitor. Acest viitor inseamna ani ... poate. CE POT FACE?
Notificati E-on Gaz, impreuna cu ceilalti 2 coproprietari ai conductei de gaz, ca nu sunteti de acord cu aceasta modalitate de racordare a ceilorlalti locatari din bloc.
Am si facut acest lucru, insa la ei, aceasta declaratie notariala este o alta modalitate de a da acordul, adica, ori se da declaratia notariala cu acordul vecinilor racordati la reateaua de gaz, ori se va da aceasta declaratie notariala de angajament. Nu cred ca pot impune Eon- gazului sa nu dea acordul, din moment ce au gasit aceasta modalitate. Si daca o dau, ce pot face? Cum ii pot actiona in instanta? In ce temei legal?
Obligatia de a face...
Ce ati scris in acea notificare? Cine v-a intocmit-o? Cam de cat timp a ajuns la ei si de unde stiti ca nu are niciun efect?
In functie de situatia de fapt, se poate da in judecata pe suspendarea lucrarilor pana la plata... Le puteti face probleme mari...
In aceste conditii, cereti sa va dati acordul referitor la acele declaratii... Sau luati una, ca exemplu si mergeti cu ea la un avocat... sa vedeti ce valoare are...
Exact, trebuia sa si primiti un raspuns referitor la notificare. Aveti dovada transmiterii catre E-on a acestei comunicari?
In prezent, dvs. sunteti coproprietari pe conducta de gaz. Puteti sa opriti bransarile la conducta dvs. pana nu va achita vecinii aceasta investie - cota care le revine.
Si va fi destul de dificil, pentru ca probabil nu se vor conecta toti in acelasi timp...si va trebui sa tot recalculati costul....
O solutie - dar pentru care mai trebuie documentare, este sa ii actionati dvs. pe toti vecinii care nu sunt bransati, si sa ii obligati sa va achite cota parte aferenta bransarii.
Notificarea este facuta. Nu este inca depusa. Problema era urmatoarea: Nu stiu daca EON Gaz va lua in considerare aceasta notificare. Este normal ca o voi depune, dar trebuie sa privesc mai departe, mai ales ca unul dintre locatarii care doresc racordarea este un angajat a acestei institutii, care pretinde ca va primii acordul, indiferent de ceea ce vom face noi. Atata timp cat in regulamentul institutiei se prevede posibilitatea unei astfel de declaratii de angajament de plata, nu stiu modalitatea in care ii voi opri de la darea acordului de racordare a celorlalti locatari. Este vorba de catre toti ceilalti locatari ai imobilului.
Mai mult decat atat, trecand peste aceasta notificare, sa spunem ca in cele din urma vor primii acordul de racordare, cu conditia existentei declaratiei de angajament, insa in acesta situatie pe cine dau in judecata, pe cei care s-au racordat sau pe EON Gaz. Parerea mea este ca dau in judecata cel care s-a racordat si chem in garantie Eon Gaz. Ati mai avut o speta asemenatoare?

In ceea ce priveste formularea unei actiuni de suspendare a lucrarilor pana la plata, precizez faptul ca aceste lucrari nu sunt facute de catre EON Gaz si de catre firme agreate de aceasta.
Nu am inteles exact ceea ce ati spus dvs in legatura cu faptul de a ne da acordul referitor la declaratii. Sau in ce sens sa iau una sa ma duc la av. sa vad valoarea acesteia.
Sunt jurist de meserie, insa in speta aceasta chiar nu stiu ce sa fac, iar majoritatea persoanelor cu care am vb. nu stiu de sfat sa-mi dea.

Alte discuții în legătură

Acord proprietari pentru racordare la conducta de gaz existenta la bloc florrin_2008 florrin_2008 Buna seara! Va rog sa ma sfatuiti ce as putea face in situatia in care proprietarul apt care a facut investitia initiala nu e de gasit? Am inteles de la ... (vezi toată discuția)
Acord acces coloana de gaze goggy goggy Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema: locuiesc la parter intr-un bloc de 7 etaje, pe o scara unde deja a fist trasa o conducta de gaze, investitorul ... (vezi toată discuția)
Racordare gaz fara semnatura mea alex200 alex200 in anul 2014 luna octombrie am tras gazul singur,fara ca cei 2 vecini locatari care locuiesc cu mine intro casa cu 3 apartamente sa contribuie cu vrun ajutor ... (vezi toată discuția)