avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ordin 1649/2011 privind modificare Ordinului 946/200
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ordin 1649/2011 privind modificare Ordinului 946/200

Buna Ziua.

Va rog sa ma sprijiniti in aplicarea corecta a standardului nr. 4 din Ordinul 946/2005 privind,, functiile sensibile,,
Daca ati putea sa- mi dati un exemplu.
Din pacate, explicatiile din standard nu imi sunt de prea mult folos pentru a sti cum sa-mi stabilesc functiile sensibile. Mai mult referinta la Codul Muncii ma conduce la umatoarea idee.
Un salariat nu poate fi schimbat( mai in cazuri de abateri disciplinare) de pe un post daca nu am acceptul acestuia. Mai mult , o politica de rotire a celor care detin aceste functii mai mult de 5 ani, la ora actuala ar contravine legislatiei muncii.
Cu stima,

Lucian Sirbu

Buna ziua,

in sfarsit dau de cineva care este interesat de omfp 946. Am primit sarcina sa ma ocup de implementarea acestui ordin dar imi este foarte greu, nu stiu cum sa incep aceasta documentatie si as avea nevoie daca ma puteti ajuta cu un schelet al unei implementari de ordin 946/2005, care ar fi structura acestei documentatii.
va rog mult daca ma puteti ajuta ca sa pot demara acest proiect.
Adresa mea de email este: cristina_vsl@yahoo.com, in cazul in care ma puteti ajuta.

Multumesc!
buna ziua ,

la fel mi sa trasat o sarcina
anexele in format electronic le are cineva ? as ramane dator pt ele
buna ziua! ati gasit ceva util/ interesant pt implementarea 946/2005?

eu am gasit cateva ...documente:
[ link extern ] )
Din cate am inteles eu, e nevoie de
- Proceduri pt TOATE activitatile
- registrul riscurilor pt activitatile entitatii
- completarea anexelor din Ordinul 946 si raportare (sarcina managementului)
Pe scurt cam asta se cere:

proceduri
programul de dezvoltare a sistemului de control intern/managerial
acţiuni de perfecţionare profesională
structură cu atribuţii în vederea monitorizării/implementării sistemului de control intern/managerial?
masuri in vederea identificarii riscurilor
cunoaşterea de către angajaţi a reglementărilor care guvernează comportamentul acestora, prevenirea şi raportarea fraudelor şi neregulilor
cod de conduită, misiunea, regulamentele interne si fisa postului
definirea cunoştinţelor şi deprinderilor necesare pentru fiecare loc de muncă
desfasurarea interviurilor de recrutare pe baza unui document de evaluare
planuri de pregatire de baza pentru personalul nou angajat
revederea necesitatilor de pregatire in urma evaluarii anuale
identificarea necesitatilor de pregatire
evaluarea anuala a performantelor
discutarea rezultatelor raportului de evaluare cu fiecare angajat
inventarul functiilor sensibile
lista cu salariaţii care ocupă funcţii sensibile
plan pentru asigurarea rotaţiei salariaţilor din funcţii sensibile
stabilirea, în scris,a limitelor competenţelor şi responsabilităţilor pe care le deleagă managementul
indicatori cantitativi şi calitativi relevanţi pentru monitorizarea performanţelor
analiza riscurilor legate de desfăşurarea activităţilor
sistem de management al riscurilor
proceduri referitoare la arhivare si comunicare
proceduri referitoare la semnalarea neregularitatilor
graficul de circulaţie a documentelor la fiecare nivel de responsabilitate
raportul anual asupra sistemului de control intern
programarea şi efectuarea de către conducătorii de compartimente a operaţiunii de autoevaluare a sistemului de control intern/managerial
existenta unei structuri cu atribuţii de monitorizare, coordonare şi îndrumare metodologică privind sistemul propriu de control intern/managerial
Chestionarul de autoevaluare a stadiului de implementare a standardelor de control intern/managerial
Situaţia sintetica a rezultatelor autoevaluării

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control intern managerial otilia13 otilia13 La societatea noastra la care Consiliul Local este asociat unic, incercam sa implementam controlul intern managerial, potrivit OMFP nr. 946/2005, control ce ne ... (vezi toată discuția)
Mai trebuie si decizie ? oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Va rog mult sa ma ajutati si sa imi spuneti daca la angajarea unui salariat s-a intocmit doar Contractul individual de munca si s-a ... (vezi toată discuția)
Ordinul 200/2016 al ssg privind controlul managerial intern buiavasi buiavasi buna ziua! as vrea sa imi precizati si mie unde se regaseste in acest ordin obligativitatea institutiei de a-si intocmi procedurile interne? multumesc! (vezi toată discuția)