avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidare firma

Societate pe actiuni aflata in lichidare voluntara, cu lichidator ales. Au trecut doi ani(cred) si lichidatorul nu a reusit sa valorifice bunurile societatii; societatea are si datorii.
Ce urmeaza pentru societate? Faliment, radiere? Ce se intampla cu bunurile societatii; dar cu datoriile? :sorry:
V-as ruga sa-mi indicati si legile pe care ba bazati raspunsurile pentru a le studia si eu. Va multumesc! :D
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2011
ContSters154162, utilizator
Cel mai recent răspuns: claudiaopen , utilizator 00:41, 9 Martie 2011
In faliment va aflati deja ,urmeaza radierea dupa lichidare
Legea 85/2006.
sunteti in faliment.cand termina de valorificat bunurile se inchide firma
mihaiela dragomir a scris:

In faliment va aflati deja

A precizat că societatea se află în procedură de lichidare voluntară nu în faliment.

Nicoleta85 a scris:

Ce urmeaza pentru societate? Faliment, radiere? Ce se intampla cu bunurile societatii; dar cu datoriile?

Dacă vreunul dintre creditori deţine faţă de societatea dvs. o creanţă certă, lichidă şi exigibilă a cărei valoare depăşeşte 45.000 lei poate cere deschiderea procedurii insolvenţei. Chiar şi în lipsa unui creditor care să deţină o astfel de creanţă, lichidatorul desemnat în cadrul lichidării voluntare este obligat să solicite deschiderea procedurii insolvenţei.
Art. 270 indice 1 din Legea nr. 31/1990.
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2011
Amila, utilizator
Datoriile depasesc valoarea bunurilor care pot fi valorificate. Ce riscam?
Nicoleta85 a scris:

Datoriile depasesc valoarea bunurilor care pot fi valorificate. Ce riscam?


Dacă starea de insolvență a fost cauzată prin săvârșirea uneia din faptele prevăzute la art. 138 alin. (1) din Legea nr. 85/2006, persoanele culpabile vor putea fi obligate să acopere din averea personală o parte din pasivul societății sau chiar tot.
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2011
Amila, utilizator

Alte discuții în legătură

Faliment ContSters69698 ContSters69698 Daca sunt asociat la un S.R.L., si firma are datorii de 70000 RON la un furnizor, dar nu are datorii la stat, firma furnizoare poate declansa ... (vezi toată discuția)
Cererea insolventei de catre mfp ContSters94259 ContSters94259 Societatea mea are datorii de 220 mil vechi la stat.Finantele au spus ca nu pot trece eu firma in insolventa deoarece am depasit ceva plafon...dar finantele ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre insolventa si faliment redstyle redstyle buna ziua! avem o societate care a fost bagata in insolventa ptr suma de 1 mil vechi ..procesul abia s-a incheiat ..iar acum in urma recursului sentinta a ... (vezi toată discuția)