Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidare firma

Societate pe actiuni aflata in lichidare voluntara, cu lichidator ales. Au trecut doi ani(cred) si lichidatorul nu a reusit sa valorifice bunurile societatii; societatea are si datorii.
Ce urmeaza pentru societate? Faliment, radiere? Ce se intampla cu bunurile societatii; dar cu datoriile? :sorry:
V-as ruga sa-mi indicati si legile pe care ba bazati raspunsurile pentru a le studia si eu. Va multumesc! :D
ContSters154162, utilizator
In faliment va aflati deja ,urmeaza radierea dupa lichidare
Legea 85/2006.
sunteti in faliment.cand termina de valorificat bunurile se inchide firma
mihaiela dragomir a scris:

In faliment va aflati deja

A precizat că societatea se află în procedură de lichidare voluntară nu în faliment.

Nicoleta85 a scris:

Ce urmeaza pentru societate? Faliment, radiere? Ce se intampla cu bunurile societatii; dar cu datoriile?

Dacă vreunul dintre creditori deţine faţă de societatea dvs. o creanţă certă, lichidă şi exigibilă a cărei valoare depăşeşte 45.000 lei poate cere deschiderea procedurii insolvenţei. Chiar şi în lipsa unui creditor care să deţină o astfel de creanţă, lichidatorul desemnat în cadrul lichidării voluntare este obligat să solicite deschiderea procedurii insolvenţei.
Art. 270 indice 1 din Legea nr. 31/1990.
Amila, utilizator
Datoriile depasesc valoarea bunurilor care pot fi valorificate. Ce riscam?
Nicoleta85 a scris:

Datoriile depasesc valoarea bunurilor care pot fi valorificate. Ce riscam?

Dacă starea de insolvență a fost cauzată prin săvârșirea uneia din faptele prevăzute la art. 138 alin. (1) din Legea nr. 85/2006, persoanele culpabile vor putea fi obligate să acopere din averea personală o parte din pasivul societății sau chiar tot.
Amila, utilizator