Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract casa de pensii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract casa de pensii

Buna ziua. Doresc sa platesc vechimea la sal 708 la casa de pensi si mai vreau o informatie cu sanatate trebue sa fac alt contract aparte si cit este suma si daca se poate plati trimestrial si cum trebue sa procedez dupa ce am lichidarea facuta de unde am fost angajata. DE ACOLO AM PLECAT CU TOATE CELE NEPLATITE SE MAI POT RECUPERA AM FOST CU CONTRACT. Va multumesc
se incheie contract separat cu CASS si se plateste 5.5% la salariul minim sau la veniturile declarate
1. Pentru sanatate puteti incheia un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate in a carei raza aveti domiciliu.

2. In cazul neplatii contributiilor, salariatul este in drept sa declanseze un litigiu de munca care sa vizeze neexecutarea contractului de munca de catre angajator, prin neindeplinirea obligatiei de a plati contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

De asemenea, are posibilitatea de a sesiza ANAF-ul in legatura cu neplata contributiilor sociale de catre fostul angajator.