Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de constatare a contraventiei intocmit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de constatare a contraventiei intocmit dupa 5 luni

Buna seara,

Astazi am primit un proces verbal de constatare a contraventiei care suna cam asa:

ANTET

Proces Verbal de Constatare a Contraventiei Seria R11 Nr. 0000476/01.03.2011

Intocmit la data de 01.03.2011, ora 15:00, locul B-dul Iuliu Maniu, nr401A, sect. 6, Bucuresti.
Subsemnatul [EDITAT], angajat al [EDITAT] in functia de Agent Constatator, cu autorizatia de control nr. [EDITAT]
Am constatat ca, la data de 12.10.2010, ora 20:41, locul DN2 Km115+80m, Maracineni, jud. Buzau, vehicolul categoria A, cu numarul de inmatriculare GL25XXX, apartinand SC XXX SRL, cu sediul in XXX, jud. Galati, a circulat fara a detine rovinieta valabila. Proba se face cu foto: 000204_2010101220_4147000
Fapta savarsita de SC XXX SRL, constituie contraventie conform art. 8 alin.(1) din OG nr. 15/2002, privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania, cu modificarile si completarile ulterioare, si se sanctioneaza potrivit art. 8 alin.(2) din OG nr. 15/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, cu amenda contraventionala in valoare de 250,00 lei.
Potrivit art. 8 alin.(3) al OG nr. 15/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, contravenientul este obligat sa achite si tariful de despagubire, a carui contravaloare si mod de achitare se regasesc in Instiintarea de Plata care insoteste prezentul proces verbal de constatare a contraventiei (PVCC).
Amenda contraventionala se achita in termen de 15 zile de la data comunicarii la sediul contravenientului a prezentului PVCC, la unitatile Trezoreriei Statului, ca venit la bugetul de stat.
In cazul in care contravenientul achita amenda contraventionala pentru circulatia fara rovinieta valabila in termen de cel mult 48 de ore de la data comunicarii prezentului PVCC si a instiintarii de plata, poate achita numai jumatate din minimul amenzii, potrivit art. 8 alin.(4) al OG nr. 15/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, adica suma de 125,00 lei.
Prezentul PVCC a fost incheiat in lipsa contravenientului sau martorilor, intrucat constatarea contraventiei a fost efectuata cu ajutorul mijloacelor tehnice ale sistemului informatic de emitere, gestiune, monitorizare si control al rovinietei - SIEGMCR, conform art. 9 alin.(2) si (3) al OG nr. 15/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.
Contravenientul are dreptul sa depuna plangere impotriva PVCC in termen de 15 zile de la data comunicarii, plangere care se depune la judecatoria pe raza careia a fost savarsita contraventia, insotita de copia PVCC.
PVCC neatacat in termen de 15 zile de la data comunicarii, devine potrivit legii, titlu executoriu fara investire sau alta formalitate si cu privire la obligatia de plata a contravalorii tarifului de despagubire.
Dovada savarsirii contraventiei se gaseste la sediul [EDITAT] specificat in antet, pe termen de 6 luni de la data constatarii contraventiei, conform termenului de prescriptie a faptei in baza OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, si va fi pusa la dispozitia instantei, in urma unei solicitari in acest sens a acesteia, in cazul contestarii prezentului PVCC.
Agent Constatator [EDITAT]

Acest document a fost generat si semnat electronic conform prevederilor legii 455/2001 si a HG 1259/2001 de catre: [EDITAT] cu certificatul numarul [EDITAT] din data de 22.12.2010 emis de [EDITAT].

Apoi urmeaza o Instiintare de Plata prin care sunt obligat sa achit si o despagubire in valoare de 28 Euro.

Mentionez faptul ca, Procesul verbal a fost redactat in totalitate.

Ce nu inteleg eu ar fi urmatoarele:
- De ce au intarziat asa de mult cu acest Proces verbal? 5 luni? Mi se pare absurd. La momentul respectiv aveam rovinieta valabila Matca-Cupon (rovinieta model vechi) care insa a expirat in data de 28.12.2010, iar in data de 03.01.2011 a fost eliberata o noua rovinieta, de aceasta data electronica cu valabilitatea de un an. As dori sa stiu cati dintre voi mai pastreaza un act care si-a incetat valabilitatea, mai ales ca, de mai bine de doua luni acel autovehicul circula cu o alta rovinieta, electronica de aceasta data.
- Domnul [EDITAT], a constatat acea contraventie fara a fi persoana autorizata la momentul respectiv (va rog consultati data savarsirii contraventiei, data intocmirii procesului verbal si data eliberarii certificatului dlui [EDITAT] de [EDITAT], in josul paginii).

Credeti ca as avea sorti de izbanda cu acest proces verbal in cazul in care as depune contestatie la Judecatoria Buzau, cu toate ca nu mai sunt in posesia rovinietei vechi?

Va multumesc si astept cu deosebit interes raspunsurile voastre.
ContSters20980, utilizator
Puteti invoca precriptia aplicarii sanctiunii intrucit vi s-a intocmit proces verbal la mai mult de 30 de zile de la savirsirea faptei
Art. 14, alin. (1) din OG 2/2001
Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.
Art. 25, alin. (2) din OG 2/2001
Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancţiunea, în termen de cel mult o luna de la data aplicării acesteia.

Sunt singurele articole ce le-am gasit referitor la termenul de comunicare a procesului verbal. Insa ambele se refera la " nu mai mult de 30 de zile de la data aplicarii sanctiunii", care in cazul de fata ar fi 01.03.2011, nu?

De asemenea a mai fost incalcat un articol si anume:
Art. 16, alin. (6) din OG 2/2001
In situaţia în care contravenientul este persoana juridică în procesul-verbal se vor face menţiuni cu privire la denumirea, sediul, numărul de înmatriculare în registrul comerţului şi codul fiscal ale acesteia, precum şi datele de identificare a persoanei care o reprezintă.

...care bineinteles ca nu se regasesc in prezentul proces verbal.

Salut !
Sunt in aceiasi situatie.Am circulat 3 luni fara rovinieta cu masina firmei la care sunt angajata .Locuiesc in zona in care este amplasata o camera de inregistrare , deci zilnic.Din ianuarie 2011 am intrat in ''legalitate '', achitand rovinieta.Dupa 5 luni am primit prima amenda.Data procesului verbal 03.03.2011, contraventia fiind constatata in data de 15.10.2010.As dori sa intreb daca ca am putea contesta pv-urile cu urmatoarele:
-Art. 16, alin. (6) din OG 2/2001
In situaţia în care contravenientul este persoana juridică în procesul-verbal se vor face menţiuni cu privire la denumirea, sediul, numărul de înmatriculare în registrul comerţului şi codul fiscal ale acesteia, precum şi datele de
identificare a persoanei care o reprezintă.Lipsa date identificare a persoanei care reprezinta societatea
-Art. 16, alin. (7) din OG 2/2001
In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal. Lipsa rubrica distincta "alte mentiuni''.

De asemena referitor la faptul ca am comis mai multe contraventii ma poate ajuta Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(2) In cazul contraventiilor continue termenul prevazut la alin. (1) curge de la data constatarii faptei. Contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp. Concret primul pv in data de 15.10.2010, daca vor sosi altele dupa data de 14 .04.2011, sunt nule?

Multumesc
Puteti invoca incalcarea art. 16, alin.(6) din OG nr. 2/2001.
Cat despre art. 16, alin. (7) din OG 2/2001, sunt aparati de art. 9, alin. (2) si (3) din OG nr. 15/2002:
- (2) Incepand cu data de 1 august 2010, constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice omologate amplasate pe reteaua de drumuri nationale din Romania, consemnandu-se aceasta in procesul-verbal de constatare a contraventiei.
- (3) In cazurile prevazute la alin. (2) procesul-verbal de constatare a contraventiei se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa identificarea acestuia pe baza datelor furnizate de Ministerul Administratiei si Internelor - Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor sau a conducatorului auto, in cazul utilizatorilor straini.
Intrebare: PVCC intocmit in data de 17.06.2011 si ridicat de la posta de catre mine in data de 18.07.2011 se considera nul prin necomunicare in termen de o luna?? CNADNR a pus la posta plicul in 07.07.2011, am fost avizat in 12.07.2011 si reavizat in 15.07.2011 numai ca eu nu eram acasa si l-am ridicat pe 18.07.2011 adica la 31 de zile... Am nevoie urgenta de raspuns, altfel ma duc sa platesc amenda la oferta, 1/2 din pret. Multumesc.