Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala amenda rovinieta

am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de 10.09.2011,fara semnatura mea,motivarea fiind ca acea contraventie a fost efectuata cu mijloace electronice.INTREBARE: cum poate contesta aceasta sanctiune avind in vedere O.G.2/2001 si prevederile ei?
...Exista ceva legat de modalitatea de intocmire (semnatura), insa nu de lipsa semnaturii Dvs..........este vorba.
Nu are relevanta lipsa semnaturii dvs,care in fapt nici nu putea fi obtinuta,in conditiile in care depistarea deplasarii autoturismului fara a detine rovinieta a fost realizat prin metode tehnice specifice
Nu exista practica unitara in ceea ce priveste admiterea plangerilor contraventionale impotriva PV lipsa rovinieta,intemeiate de contravenienti prin semnatura electronica a CNADR
Daca apreciati ca se impune ,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
totusi in og2 se specifica faptul ca executarea sanctionarii se efectueaza in termen de 30 zile de la data constatarii.iar in og15 se putea aplica si avertisment
Buna ziua,intr.o situatie similara sunt si eu.am primit pe data de 8 martie 2012 pvcc din 22.02.2012 in care se constata ca in data de 11.09.2011 am circulat fara roviniete pe dn1 in localitatea Romanesti judetul Prahova,problema mea este ca masina respectiva am vandut.o din 12.04.2011 si este scoasa de la impozit.ce pot face?mentionez ca am toate documentele ca atesta ca am vandut masina.
manu25, utilizator
@radurau

In OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor nu exista termenul de 30 de zile. Prin art. 13 si art. 14 din acest act normativ sunt reglementate doua termene de prescriptie, termene care au fost respectate de organul constatator:
1. Organul constatator trebuie sa incheie procesul verbal de contraventie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei. Daca fapta a fost savarsita in 10 septembrie 2011, organul constatator era obligat sa incheie procesul verbal de contraventie pana in 10 martie 2012, sub sanctiunea prescriptiei aplicarii amenzii contraventionale.

2. In termen de o luna de la data incheierii procesului verbal, organul constatator are obligatia sa-l comunice contravenientului. Prin urmare, daca a aplicat sanctiunea in 22 februarie 2012, organul constator avea obligatia sa comunice procesul verbal pana in 22 martie 2012, sub sanctiunea prescriptiei executarii amenzii contraventionale.