Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cumul CIM si Drepturi de Autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cumul CIM si Drepturi de Autor

Daca o persoana este angajata in cadrul unei societati, avand functia de redactor, si , in acelasi timp, pentru aceeasi societate, desfasoara si activitate din drepturi de autor ( opere publicistice),in mod constant, veniturile din drepturi de autor vor fi considerate ca fiind independente sau dependente?
Precizez ca cele doua contracte (de munca si de drepturi de autor) sunt diferite, prevad sarcini diferite, iar activitatile desfasurate in baza contractului de drepturi de autor nu intra in sfera sarcinilor de servici ale angajatului.

Va multumesc!
Contractul de drepturi de autor nu poate prevede sarcini sau timp de lucru.
Poate fi salariat si sa creeze anumite "opere" pentru care poate primi o remuneratie.
Nu consider ca poate fi reconsiderata munca dependenta.
Buna seara. Desi tarziu, raspunsul meu chiar daca nu mai este oportun, vine doar ca o parere personala. Consider ca veniturile din drepturi de autor vor fi considerate ca fiind independente de veniturile care deriva din prestarea sarcinilor contractuale in functia de redactor.

o intrebare am si eu .... Daca am numai contract de cesiune a drepturilor de autor si sunt insarcinata, angajatorul poate renunta la serviciile mele ? asta in cazul in care contractul este pe durata nedeterminata. sau are obligatia in fata legii sa ma tina in continuare angajata, ca si in cazul CIM?
Incetarea contractului de drepturi de autor nu este supusa dispozitiilor Codului Muncii, ci Legii nr.8/1996