Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu minim pe economie si salariul mediu pe 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu minim pe economie si salariul mediu pe 2011

As dori ,daca poate cineva sa-mi spuna care este salariul minim pe economie si salariul mediubrut pentru 2011 ( oficial). Eventual daca este publicat undeva acest lucru.
Multumesc anticipat
Salariul mediu brut utilizat pentru fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat
Salariul mediu brut pe anul 2011 = 2.022 lei (art. 15 din Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2011, LEGEA nr. 287/2010 din 28 decembrie 2010, publicata in Monitorul Oficial nr. 880 din 28 Decembrie 2010)
In realitate salariul mediu pe economie este mai mic si este furnizat periodic de institutul de statistica (cat de precis, nu stiu).

Salariul minim pe economie, 670 RON (HG 1193/2010)
In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 159 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare,
Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1. — Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.
Art. 2. — Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut la art. 1.
Art. 3. — (1) Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut la art. 1 si 2 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti, imputernicit, dupa caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) se completeaza cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 4. — La data intrarii in vigoare a prezentei hotarari, Hotararea Guvernului nr. 1.051/2008 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 649 din 12 septembrie 2008, se abroga.

PRIM-MINISTRU
EMIL BOC
Contrasemneaza:
Ministrul muncii, familiei si protectiei sociale,
Ioan Nelu Botis
Ministrul finantelor publice,
Gheorghe Ialomitianu
Bucuresti, 24 noiembrie 2010.
Nr. 1.193.

alte pareri
HG 1193/2010, am postat-o chiar eu la "noutati legislative", acum cateva zile ... dar daca nu se fol. fct de cautare sad.gif

Salariul minim se va majora anul viitor la 700 lei in mediul privat, prevede noul Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National semnat vineri 17 dec. 2010, valabil in perioada 2011-2014, care mai stipuleaza ca anual castigul salarial minim va fi negociat. Potrivit noului CCM la nivel naţional, salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118 lei/oră, respectiv 700 de lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
doradragan, utilizator
CMUNN nu este valabil. A fost denuntat.
Singurul salariu minim este cel din HG 1193/2011.
Nu mai exista coeficienti de ierarhizare conform vechiului CMUNN.
Pentru ramura constructiilor,am observat ca s-a publicat in MO actul aditional la contractul colectiv de munca pe ramura constructii prin care se stabileste de la 01.01.2011. salariul minim la 700 ron.Cu indicii de salarizare aferenti.
Acum se pune problema...se aplica pentru toate societatile de constructii din Romania?#-o#-o#-o
Dle contabil, adica eu daca trebuie sa angajez un inginer si un necalificat, dupa parerea dvs, pot sa le dau acelasi salariu, 670 ron?