Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot si sotie in divort. Sotul fura copilul. Ce se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot si sotie in divort. Sotul fura copilul. Ce se poate face?

Colega mea de birou este in divort cu sotul dupa 5 ani de casnicie. In toti acesti cinci ani sotul a inselat-o cu o alta femeie. A aflat de relatia lui si a introdus actiune de divort in septembrie 2010. timp de alte cinci luni a mai stat alaturi de sot, timp in care acesta a continuat sa se intalneasca cu amanta. Apoi si-a luat copilul rezultat din casatoria lor (copilul are 4 ani) si s-a mutat in apartamentul ei proprietate personala. Doamna este cadru didactic universitar iar sotul este programator. Timp de o luna sotul a facut vizite zilnice doamnei si copilului, apoi a inceput sa o ameninte ca ia copilul la el definitiv, ca il fura de la gradinita si alte amenintari. La indicatia avocatului, doamna a refuzat cateva zile consecutiv vizita sotului sa vada copilul. Brusc intr-o dimineata, sotul a luat copilul (acesta se afla in brate la fratele doamnei in timp ce mergeau spre garaj sa iasa la plimbare. Doamna era la serviciu iar copilul se afla pentru cateva ore in grija fratelui dansei). Sotul i-a promis ca nu ii mai da copilul inapoi. Va dati seama ca mama doreste sa tina copilul la ea. Va rog frumos sa imi spuneti ce se poate face? Are nevoie de ajutor. Avocatul i-a spus ca nu se poate face nimic. Initial a pus acte pentru custodie temporara pe perioada divortului. La insistentele sotului ea a retras custodia. Acum ce mai poate face?
cerere pt acordarea custodiei temporare a minorului pe ordonanta presedentiala pana la finalizarea divortului, din pacate fiind tatal minorului si nefiind stabilita custodia cel putin temporara la mama, aceasta nu poate depune plangere penala impotriva sotului, si dc o va depune totusi , mergand pe considerentul ca acesta se afla in grija mamei nu sunt prea mari sanse de a se putea incepe urmarirea penala a acestuia.
de aceasta data sa nu se mai lase induplecata de rugamintile sotului si sa inceapa si sa continue procedura ordonantei presedentiale
sa faca cerere de incredinatare a minorului pe perioada divortului prin ordonanta presedintiala.
Ar trebui ca avocatul care a dat sfatul cu interzicerea dreptului tatalui de a vedea minorul sa gaseasca o solutie urgenta...
Cand avocatul da un astfel de sfat clientului trebuie sa aiba si o varianta inteligenta, practica si cu eficienta rapida...

Calea ordonantei presedintiale poate dura cca o luna si jumatate...daca nu cumva si mai mult daca tatal minorului nu isi angajeaza un avocat care sa stie cum sa prelungeasca procesul intr-un mod mai mult sau mai putin elegant...
In conditiile in care tatal minorului va plati avocatul, cat sa ii starneasca atentia ( ceea ce este foarte posibil ) va dura destul de mult...procesul... pe calea de urgenta...
Daca mama minorului doreste sa caute solutii urgente ar trebui sa isi caute alt avocat daca avocatul care a dat sfatul respectiv nu se va descurca...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat